Garaż Nowakowskiego



Garaż Nowakowskiego


fotografie: 1

Lokalizacja: Al. Niepodległości 827, 829

Pierwszy budynek na działce przy ul. Pomorskiej widoczny jest na planie Sauera z 1881 r. Na planie z 1895 r. oraz 1908 r. widoczne już są oba budynki oznaczone numerami 34 i 36 stojące na dwóch odrębnych parcelach. Właśnie na tu na początku XX w. mieścił się zakład samochodowy Brunona Nowakowskiego.

Brunon Nowakowski tak reklamował się w 1908 r.: Sopocki zajazd dla samochodów (Garaż). B. Nowakowski ul. Pomorska 34/36 Tel. 129.11. Boksów i schronisk pod dachem dla 13 automobili. Benzyna Zamieszkania dla szoferów. Reperacje. Benzol. Autoel, Michelin i Continental-Pneumatyk.

Na początku XX w. w kamienicy nr 34 (827) mieszkała obsługa techniczna garaży, a pod numerem 36 (829) – Brunon Nowakowski z rodziną, znajomi oraz szoferzy. Garaż automobilowy czynny był od pierwszej wojny światowej. Później na skutek rozwinięcia sieci tego typu usług w mieście zajazd uległ likwidacji. W latach dwudziestych XX w. po śmierci Brunona kamienice stały się własnością jego żony Hedwigi. Destylarnię odziedziczył Kurt Kessler. Po 1930 r. domy i wentylatornię przejął Kurt Nowakowski, z wykształcenia chemik. Do momentu wybuchu drugiej wojny światowej pod numerem 829 znajdował się punkt tankowania olejów napędowych dostarczanych przez gdańską firmę Baltoil A.G. W czasie drugiej wojny światowej cały zespół zabudowy nadal pozostawał w rękach Kurta Nowakowskiego, produkującego likiery. Po wojnie kamienice skomunalizowano, natomiast w starej destylarni działa spółdzielnia Varia prowadząca zakład pracy chronionej. Boksy dla automobili zostały wyposażone w drzwi i przekształcone w garaże samochodowe, z których korzystają również taksówkarze.

źródło: Hanna Domańska, Magiczny Sopot, 2007, opracowanie www.dawnysopot.pl

Pokaż lokalizację obiektu na mapie Dawnego Sopotu: Garaż Nowakowskiego

Al. Niepodległości



Garaż Nowakowskiego źródło: BMS PAH

Reklama Garażu Nowakowskiego umieszczona w jednym z przewodników sopockich z 1911 r. (BMS PAH)