Strona gwna Muzeum Mapa Sopotu Galeria Galeria

Willa Sedan



Willa Sedan


fotografie: 1

Lokalizacja: ul. Pułaskiego 18-20

Pensjonat Willa Sedan powstał w ok. 1875 r. dla rentiera Adolpha von Loewena. W grudniu 1874 r. gdański rentier Adolph von Loewen nabył za 400 marek parcelę o powierzchni 1600 m. kw., położonej na południowej stronie ul. Bismarcka, będącą wówczas niezabudowaną drogą gruntową. W maju następnego roku zaciągnął hipoteczną pożyczkę hipoteczną pożyczkę i przystąpił do budowy domu. Był to zapewne stojący do dziś budynek opisywanego pensjonatu, bowiem dwa lata później, 26 kwietnia 1877 r. , kolejny rentier Ferdinand Vrumm, odkupił od wdowy po Loewenie zabudowaną parcelę za 15100 marek, po czym po upływie niecałego miesiąca, odsprzedał ją za 27200 marek rentierowi Friedrichowi Reisihlke.

W dokumentach pensjonat o nazwie Sedan został po raz pierwszy wymieniony w 1884 r. gdy nabył go inspektor kolejowy Juliusz Lange. W dokumentach z tego okresu znajduje się wzmianka iż Lange zlecił Janowi Derowskiemu, właścicielowi sopockiej Fabryki Obróbki Drewna i Zakładu Budowlanego , wybudowanie piętrowego domku mieszkalnego, ze zdobioną drewnianą werandą, stojącego dziś przy ul. Stanisława Fiszera 1, w odległości kilkunastu metrów od budynku pensjonatu.

Willę Sedan zaznaczono i opisano na planie Sopotu załączonym do przewodnika turystycznego Elisy Puttner, wydanego w 1877 r. Od tej pory posesja wymieniana jest wśród sopockich pensjonatów niemal corocznie, w ponad dwudziestu przewodnikach, informatorach i książkach adresowych . Z publikacji polskojęzycznych dowiadujemy się iż był to pensjonat chętnie odwiedzany przez Polaków spod wszystkich trzech zaborów.

W 1888 r. Gazeta Toruńska z 9 września donosiła, że w Sopocie sławny polski powieściopisarz H. Sienkiewicz bawi już czwarty raz i właśnie w salach Willi Sedan zorganizowano spotkanie na jego cześć. Z inicjatywy właściciela, pensjonat został przebudowany w 1891 r. przez architekta Wilhelma Wernera. Na przełomie XIX i XX wieku (lata 1897, 1901) do budynku, który wówczas nosił numer 6/7 architekt Karl Kupperschmitt dobudował werandy oraz wschodni ryzalit.

We wrześniu 1904 r. Juliusz Lange sprzedał pensjonat sopockiemu kupcowi Hansowi Brunnertowi, właścicielowi luksusowych sklepów przy dawnej ul. Morskiej, oraz willi czynszowych przy dawnej ul. Haffnera (ul. Sobieskiego 6,6a). Przy tej okazji podzielił parcelę na dwie działki, z której północną odsprzedał kupcowi Franzowi Dittmanowi. W 1919 r. Po okresie dzierżawy pensjonatu a następnie własnej próbie jego prowadzenia Brunnert sprzedał pensjonat wraz z posesją Sopockiemu Zrzeszeniu Hotelarzy. W imieniu tej firmy, co najmniej do 1922 r. pensjonatem zarządzał późniejszy sopocki kupiec Willy Dyck. Pod koniec 1922 r. pensjonat zmienił nazwę na Hotel Bristol, oraz nazwę spółki na Hotel Kaiserhof - Hotel Bristol G.m.b.H. Pensjonat jeszcze zmieniał właścicieli, a od 1937 r. administrowany był przez panią Ilse Dudzik. Ona też zmieniła jego nazwę na Hotel Sportowy, a od września 1938 r. stała się jego właścicielem.

W 1945 r. w ocalałym po wojnie budynku uruchomiono stołówkę oraz noclegownię dla pracowników i urzędowych gości Zarządu Miejskiego, a następnie Dom Wypoczynkowy Pracowników Ministerstwa Administracji Publicznej. W 1946 r. otwarto tu Hotel i Restaurację Mewa, lecz już w 1947 r. pod wpływem nacisku właścicielka hotelu zrezygnowała z jego prowadzenia. Od października 1947 r. w hotelu zwanym od tej pory Domem Akademickim Mewa, zamieszkali studenci Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (PWSSP), oraz Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej (PWSM) w Sopocie. Po przeniesieniu PWSSP w 1954 r. oraz P WSM w 1966 r. do Gdańska, w dawnym domu studenckim znajdowały się pracownie naukowe oraz sale wykładowe Wydziału Teorii Muzyki oraz studium języków obcych. W 1998 r. szkoła muzyczna sprzedała budynek Gdańskiemu Towarzystwu Inwestycyjnemu, a od 2002 r. na nowo otwarto tu restaurację i hotel pod nazwą Sedan.

źródło: Hanna Domańska, Opowieści Sopockich Kamienic, 2005, Marek Sperski, Dzieje pensjonatu Sedan, Rocznik Sopocki 2003

Pokaż lokalizację obiektu na mapie Dawnego Sopotu: Willa Sedan

ul. Bema
ul. Pułaskiego



Wnętrze hotelu i restauracji Willi Sedan, zdjęcie z ok. 1900 r. źródło: TPS

pokaż wszystkie fotografie...



Willa Sedan źródło: KC

Fasada Willi Sedan oraz otaczający ją ogród na pocztówce z 1899 r. (KC)




 
Dawny Sopot 2006 - 2024, Informacje na temat projektu, polityka prywatności