Willa Richtera
fotografie: 1 Lokalizacja: ul. Chopina 36
Willa została zaprojektowana w 1906 r. przez Adolfa Bielefeldta, a jej budowę ukończono w 1907 r. W latach 1912 oraz 1927 Bielefeldt zaprojektował drobne przebudowy domu. Pierwszym właścicielem willi był Otto Max Richter, współwłaściciel gdańskiej ajencji cukrowniczej Richter i Schatz. W willi na stałe zamieszkali także kucharka oraz dozorca. Po pierwszej wojnie światowej willę nabyło przedsiębiorstwo energetyczne Gesellschaft für Elektrische Anlagen mbH z Berlina, któremu podlegała miejska elektrownia. Od tego czasu aż do końca lat trzydziestych mieściły się tutaj biura oraz mieszkania służbowe dyrekcji elektrowni.
W latach dwudziestych XX w. przebywał w willi dyrektor Karl Henz z rodziną, a w latach trzydziestych naczelny inżynier Wilhelm Hirsch z rodziną. W czasie drugiej wojny światowej willa stała się własnością Zarządu Miejskiego, który przeznaczył ją wyłącznie na biura Przedsiębiorstwa Miejskiego. Od tego czasu elektrownia, gazownia, wodociągi i kanalizacja miały jedną wspólną administrację, podlegającą bezpośrednio zastępcy burmistrza tj. Gerhardowi Kossowi. Po drugiej wojnie światowej w willi miała m.in. swoją siedzibę Robotnicza Spółdzielnia Pracy Śnieżka, pralnia chemiczna i farbiarnia, a także dyrekcja Państwowej Spółdzielni Spożywców Społem. Po remoncie w 1963 r. mieści się tu pensjonat Irena.
źródło: Hanna Domańska, Sopockie Rozmaitości, 2009 Pokaż lokalizację obiektu na mapie Dawnego Sopotu: Willa Richtera ul. Chopina
|
Willa Richtera na zdjęciu z ok. 1914 r. (KC)
|