Willa Martha
fotografie: 1 2 3 Inna nazwa: Ipsiana Lokalizacja: ul. Haffnera 72
Willa wybudowana została na polecenie Augusta Karpińskiego, według projektu budowniczego gdańskiego Paula Renzela.
Willę wzniesiono jako klasycystyczny, piętrowy dom z loggią widokową na piętrze , dwuosiowym ryzalitem oraz boczną wieżą zwieńczoną szpiczastym hełmem z latarnią.
W roku 1909 obok budynku stanęła oficyna, zbudowana także według planów Paula Renza.
W roku 1912 Karpinski sprzedał dom określany w dokumentach jako Willa Martha. Jej właścicielem został Ignatz Paul Schröder z Sopotu, który architektowi Fr. Jödicke zlecił przebudowę oficyny na wytwórnię papierosów Ipsiana Zigarettenfabrik.
Fabryka tak reklamowała się w jednym z Sopockich przewodników: Nie mają państwo pojęcia jak dobrze smakuje Ipsiana. Marka wysokiej jakości Ceny od 2 do 5 fenigów, w przypadku zamówień hurtowych zniżki od 5% do 10%, Rabat franko. Dostępne w najlepszych sklepach lub bezpośrednio w fabryce w Sopocie. Podbije w mig cały wielki świat. Fabryka papierosów JPSIANA ,Sopot ul. Wilhelmowska nr 72 .
W 1919 r. willę nabył prawnik i ekonomista Witold Kukowskiemu – założycielowi kąpieliska w Orłowie. Kukowski zlecił gdańskiemu architektowi W. Harnauowi przebudowę wejścia od strony południowej i wschodniej oraz zmianę zwieńczenia wieży.
Po 1926 r. nowym właścicielem willi był wytwórca marcepanu i kakao Saturn Edward Doering. Nowy właściciel do lat trzydziestych prowadził tu część swojej działalności. W czasie drugiej wojny światowej nieruchomość przejął Urząd Skarbowy Rzeszy, a następnie po wojnie skomunalizowano go.
Witold Kukowski został rozstrzelany 4 listopada 1939 r w Piaśnicy. Od lat piędziesiątych XX w. budynku mieści się przedszkole nr. 5 w Sopocie.
źródło: Justyna Gibbs, Muzeum Sopotu, Marek Sperski - Sopot. Przewodnik, Informator Miejski Sopot, www.sopot.pl, Hanna Domańska, Magiczny Sopot, opracowanie www.dawnysopot.pl Pokaż lokalizację obiektu na mapie Dawnego Sopotu: Willa Martha ul. Haffnera
pokaż wszystkie fotografie...
|
Willa Martha widziana z restauracji Dolinny Młyn, zdjęcie ok. 1910 r. (TPS)
Widok na willę z restauracji Dolinny Młyn, zdjęcie z 1912 r. (KC)
Widok na willę z restauracji Dolinny Młyn, zdjęcie ok. 1916 r. (TPS)
|