Willa Kafemana
fotografie: 1 2 3 Lokalizacja: ul. Obrońców Westerplatte 21
Willa została wzniesiona w 1875 r. dla gdańskiego drukarza, wydawcy i wolnomularza Alberta Wilhelma Kafemana. Jej budowa splotła się z zakończeniem procesu parcelacji majątku Rudolfa Freudenberga, właściciela cegielni na potoku Kuźniczym (1840-1870). Obok Kafemana, jako pierwszy willę w tej okolicy wzniósł Heinrich Rickert i to jego nazwisku ulica zyskała swoją pierwotną nazwę. Rickert, będący redaktorem naczelnym gazety Danziger Zeitung, zaangażowany był od 1858 r. wraz z Kafemanem w jej pracę wydawniczą. Wzniesienie dwóch willi na przeciwległych działkach przez Rickerta i Kafemana w tej części miasta działkach, związane być mogło także ze wzniesieniem w ok. 1877 r. mostu łączącego północną i południową część ulicy, tworząc bezpośrednie połączenie z ul. Morską. Przyczyniło się to także niewątpliwie do przyspieszenia zasiedlania północnej części ul. Rickerta (następnie przemianowanej na ul. Willową) . Po śmierci Kafemana w 1891 r. spadkobiercą wydawnictwa Kafemana, posiadającego także filię w Sopocie oraz willi został jego syn Otto. W ok. 1900 r. numeracja willi została zmieniona z 17 na 21/23, wtedy jej lokatorami byli Gertruda von Kampen oraz Maria Klein. W czasie lub pod koniec pierwszej wojny światowej, po śmierci Otto właścicielką willi została Helena Hoene, a następnie w latach trzydziestych XX w. Ludwig Noe. Noe był w latach 192601939 dyrektorem Stoczni Gdańskiej oraz konsulem Republiki Fińskiej. Został aresztowany przez gestapo w 1939 za utrzymywanie kontaktów z władzami polskimi, tracąc willę na rzecz hrabiny Marthy Zedtwitz. Willa Kafemana nie dotrwała do czasów współczesnych, spalono go w 1945 r. Na miejscu willi obecnie znajduje się Kościół Chrystusowy wybudowany pod koniec lat 90 XX w.
źródło: Hanna Domańska, Opowieści Sopockich Kamienic 2005, Hanna Domańska Sopockie Rozmaitości, 2009, opracowanie www.dawnysopot.pl Pokaż lokalizację obiektu na mapie Dawnego Sopotu: Willa Kafemana ul. Obrońców Westerplatte
|
Widok od obecnej ul. Obrońców Westerplatte na Willę Kafemana. W tle widoczne Królewskie Wzgórze oraz Sopocki Browar, zdjęcie z końca XIX wieku. (TPS)
Widok z Królewskiego Wzgórza w kierunku Zatoki Gdańskiej. Na pierwszym planie widoczny charakterystyczny dach Willi Kafemana, zdjęcie z końca XIX wieku. (BG PAN)
Neorenesansowa willa gdańskiego wydawcy Kafemanna pochodząca z drugiej połowy XIX, zdjęcie z ok. 1920 r. (WS)
|