Willa Architekta Miejskiego
fotografie: 1 2 Lokalizacja: ul. Lipowa 15
Gdy w 1902 r. utworzony został w Sopocie Zarząd Miejski, powołano także do życia Urząd Budowlany oraz Policję Budowlaną. Na czele Urzędu stanął urodzony w Słupsku architekt Paul Puchmueller, który przybył do Sopotu pod koniec XX w. wraz ze swoim młodszym kolegą i przyjacielem ze studiów, Heinrichem Dunkelem. W 1904 r. rodzina architekta miejskiego Paula Puchmuellera zamieszkała we własnej willi przy ulicy lipowej nieopodal skarpy sopockiej. Posesja została nabyta od Gdańskiego armatora Johannesa Icka. O pozwolenie na budowę domu Puchmueller wystąpił w kwietniu 1904 r. Pod rysunkami projektowymi podpisali się sam Puchmueller (jako naczelny architekt miejski) oraz murator Walther Schultz, który następnie prowadził budowę. Projekt sprawdzał architekt Heinrich Dunkel. W sierpniu 1904 r. willa była gotowa. W tym samym czasie co willa powstały schody łączące obecną ul. Lipową z ulicami pod skarpą. Ich urokliwa oprawa architektoniczna z secesyjną fakturą ścian oporowych i kutymi latarniami jest najprawdopodobniej również dziełem P. Puchmuellera. Dom przy ul. Lipowej z niewiadomych przyczyn został sprzedany doktorowi Taperowi z Wejherowa, a w latach 30. XX w. przeszedł na własność kupca Friza Schlichta z Gdańska, funkcjonariusza SS. Po wojnie zamieszkała w nim Anna Żeromska, wdowa po sławnym pisarzu, z córką Moniką, w której wspomnieniach znajduje się opis wnętrz zastałych przez nie w 1945 r.
źródło: Muzeum Sopotu, Paul Puchmueller, Architekt który przemienił Sopot w miasto, 2008, Hanna Domańska Opowieści Sopockich Kamienic, 2005 Pokaż lokalizację obiektu na mapie Dawnego Sopotu: Willa Architekta Miejskiego ul. Lipowa
|
Willa Architekta Paula Puchmuellera przy obecnej ul. Lipowej 15, zdjęcie z ok. 1905 r. (zdjęcie ze zbiorów Alexa Puchmuellera, MS Muzeum Sopotu)
Wnętrze jadalni w willi Architekta Paula Puchmuellera przy obecnej ul. Lipowej 15, zdjęcie 1905-1910 r. (zdjęcie ze zbiorów Alexa Puchmuellera, MS Muzeum Sopotu)
|