Restauracja na Wzgórzu Stiewego
fotografie: 1 2 3 4 Lokalizacja: ul. 23 Marca 16
W 1829 r. na wzgórzu rozdzielającym dolinę Gołębiewską i Marii Jerzy Haffner urządził punkt widokowy. Restaurcja Stiewego, pawilon kawiarniany został wybudowany wkrótce potem. Nazwa pochodzi od pierwszej nazwy wzgórza i nazwiska patrycjusza gdańskiego, który był właścicielem majątku właśnie na tym terenie. W XIX wieku odwiedzano to miejsce jako popularne miejsce widokowe (od imienia właściciela restauracji pochodzi nazwa wzgórza). W roku 1843 z Góry Stiewego podziwiał Sopot w otoczeniu swojej świty król pruski, Fryderyk Wilhelm IV, stryjeczny dziad późniejszego cesarza Wilhelma, który został niebawem zmuszony do przekazania tronu jego ojcu, a swojemu bratu Wilhelmowi. Na pamiątkę królewskiej wizyty to sopockie wzgórze nazwano wtedy Królewskim - Königshöhe. W okresie Wolnego Miasta Gdańsk w budynku stworzono dom dla młodzieży Hitler Jugent im. Alberta Forstera. Marek Sperski tak pisze o schronisku: W 1934 roku po zbudowaniu na wierzchołku Królewskiego Wzgórza schroniska młodzieżowego, u stóp wzniesienia, ustawiono głaz narzutowy o wys. 1,6 m. Napis na głazie informował Schronisko Alberta Forstera. Po 1945 napis skuto, głaz natomiast stoi do dziś obok przystanku autobusowego przy ulicy 23 Marca, u wylotu Doliny Gołębiewskiej. W latach 70 XX w. budynek spłonął. W odbudowanym w zmienionym stanie domu mieści się dom dziecka nr 1 przy ul. 23 Marca.
źródło: F. Mamuszka, Bedeker Sopocki, M. Sperski Sopot Przewodnik. Pokaż lokalizację obiektu na mapie Dawnego Sopotu: Restauracja na Wzgórzu Stiewego ul. 23 Marca ul. Armii Krajowej
pokaż wszystkie fotografie...
Inne zasoby Dawnego Sopotu związane z lokalizacją Restauracja na Wzgórzu Stiewego: Opracowania Dawnego Sopotu (1) Pokaż wszystkie opracowania dpowiadające adresowi |
Fotografia Wzgórza Królewskiego (Wzgórza Stiewego) wraz z drogą prowadzącą do miejsca widokowego, zdjęcie z końca XIX w. (BG PAN)
Widok z Królewskiego Wzgórza (Wzgórza Stiewego), widoczne stoliki restauracji oraz punkt widokowy, litografia z 1899 r. (KC)
Miejsce widokowe na Królewskim Wzgórzu (Wzgórzu Stiewego) oraz stoliki restauracji, zdjęcie ok. 1900 r.
Fotografia restauracji i pawilonu kawiarnianego na Królewskim Wzgórzu (Wzgórzu Stiewego), zdjęcie z 1914 r. (TPS)
|