Kościół Gwiazdy Morza
fotografie: 1 2 3 Lokalizacja: ul. Kościuszki 19-12
Katolicy sopoccy stanowiący grupę około 4300 osób, w grudniu 1902 r. wybudowali Dom Stowarzyszeń Katolickich. Dom ten pierwotnie przewidziano jako prowizoryczny kościół, mający stać się w przyszłości domem parafialnym. Właściwy kościół miał stanąć bliżej ul. Kościuszki.
21 grudnia 1902 r. kościół został poświęcony i nadano mu tytuł Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej Gwiazda Morza. W tym roku sprowadzono 3 dzwony z Apoldy ważące łącznie 3 200 kg za cenę 7 500 marek, organy firmy Saher z Frankfurtu i ołtarze z drewnianymi rzeźbami z Monachium.
W 1925 r. dobudowano do kościoła kaplicę chrzcielną, a w 1931 r. podwyższono wieżę o 2 metry. Kościół podzielił ciężką historię walki polonii sopockiej o zachowanie swojej tożsamości. Wywalczone z trudem nabożeństwo dla ludności polskiej, odprawiono po raz pierwszy w kościele w 1909 r. Czterech księży Polaków, pracujących w kościele jako wikariusze zginęło w obozach koncentracyjnych za swoją działalność na rzecz polskości.
Po drugiej wojnie światowej władze PRL zarządziły na terenach wyzwolonych spod zarządu niemieckiego likwidację majątku kościelnego na rzecz skarbu państwa. Według ówczesnych władz likwidowany majątek był własnością niemiecką. Zapomniano przy tym, że znaczny procent katolików w Sopocie stanowili Polacy. Nowym proboszczem po księdzu Shützu został ks. dr Władysław Łęga.
źródło: www.sopot.pl, www.gwiazdamorza.vti.pl, opracowanie www.dawnysopot.pl Pokaż lokalizację obiektu na mapie Dawnego Sopotu: Kościół Gwiazdy Morza ul. Kościuszki
pokaż wszystkie fotografie...
|
Kościół Gwiazda Morza widziany od strony frontowego wejścia, zdjęcie z ok. 1910 r. (KC)
Kościół Gwiazda Morza widziany od strony nawy północnej z zaplecza gospodarczego parceli Hotelu Victoria, zdjęcie z ok. 1912 r. (BG PAN)
Kościół Gwiazda Morza widziany od strony nawy północnej, zdjęcie z ok. 1912 r. (TPS)
|