Strona gwna Muzeum Mapa Sopotu Galeria Galeria

Karczma Sopocka (XV)



Karczma Sopocka (XV)


fotografie: 1 2 3

Lokalizacja: Al. Niepodległości 801,803

Karczma istniała w Sopocie od ok. XV w. Późniejsze dokumenty klasztorne wymieniają min. posesjami karczmą sopocką (Taberna Ziooitensis), do której należały 4 łany gruntu z łąkami, duży staw i pawilon letni. Pierwszym właścicielem, którego wymieniają dokumenty, był Dittrich Brandes, gdańskiego rodu patrycjuszów gdańskich. Jego spadkobiercy w 1613 r. odstąpili karczmę Grzegorzowi Wejherowi z Gdańska. Nowi nabywcy sprzedali niektóre części ziemi, to znów nabyli inne, tak że areał związany z karczmą nie zmieniał się przez długi czas.

Podczas pożaru Sopotu w 1734 r karczma spłonęła doszczętnie, a w ok. połowy XVIII w. wzniesiono nową, murowaną, po której pozostała większość ścian parteru, piwnica pod dawną izbą gospodarczą i druga na zewnątrz, późniejsza z około 1800 r. Nad nią stanęła następnie przybudówka z kilku pomieszczeniami, zapewne gospodarczymi, później gościnnymi. Przybudówka ta została rozebrana po drugiej wojnie światowej. Drugim członem założenia z połowy XVII w. była wielka stajnia z wozownią, czyli stan albo zajazd dla podróżnych przybywających ekwipażami konnymi.

Pod koniec XVII w. karczmę nabył niejaki Korąpiewski, który rozparcelował większość gruntów, min. Kowalnię, czyli kuźnię. Stała ona nad Kuźniczym Potokiem, płynącym na linii dzisiejszej ul. Goyki. Jednym z późniejszych poprzednich właścicieli był Ignaz Muller, rzeźbiarz i sztukator, zatrudniony w 1744 r. w Oliwie przy renowacji dzieł sztuki. Na przełomie XVII i XIX w. od wschodu do głównego budynku dostawiono przybudówkę oraz dokonano zmian we wnętrzu. Z tego czasu pochodzą dwie drewniane kolumny w dawnej izbie gospodnej. Dalszymi właścicielami byli: Bauer, od 1826 r. Wilhelm Kruger, a później Otto Runde, który w 1872 r. wynajął w karczmie pomieszczenia urzędowi gminnemu. W tych czasach stara karczma, którą nazywano „Przylądkiem Dobrej Nadziei”, gościła głównie miejscową ludność okoliczną w czasie targów i przejezdnych. Kuracjusze korzystali z nowych lokali zakładanych w Dolnym Sopocie.

Pod koniec XIX w. nastąpiła ponowna przebudowa karczmy, podwyższenie jej o jedną kondygnację dla uzyskania pokoi gościnnych, zbudowanie nowego wejścia i werandy od południa. Później doszło do rozbiórki podcienia i zajazdu, co nastąpiło w związku z poszerzeniem ulicy (dawnej ul .Pomorskiej).

Karczma funkcjonowała do 1934 r. Po wojnie parter głównego budynku zajęła spółdzielnia Ton, a na piętrze znalazły się mieszkania.

źródło: F. Mamuszka Bedeker Sopocki, 1981

Pokaż lokalizację obiektu na mapie Dawnego Sopotu: Karczma Sopocka (XV)

Al. Niepodległości



Plany i mapy Sopotu powiązane z lokalizacją Karczma Sopocka (XV):

Karczma Sopocka (XV) - Plan Sopotu 1634 r.
Karczma Sopocka (XV) - Plan Sopotu 1714 r.
Karczma Sopocka (XV) - Plan Sopotu 1807 r.
Karczma Sopocka (XV) - Plan Sopotu 1830 r.
Karczma Sopocka (XV) - Plan Sopotu 1881 r.
Karczma Sopocka (XV) - Plan Sopotu 1895 r.
Karczma Sopocka (XV) - Mapa Sopotu 1910 r.
Karczma Sopocka (XV) - Mapa Sopotu 1924 r.


Karczma Sopocka (XV) źródło: UM Sopot

Litografia przedstawiająca Sopot oraz panoramę na Zatokę Gdańską. Na pierwszym planie widoczne zabudowania Karczmy Sopockiej, litografia z 1825 r. wg. C.G. Ludwiga (UM Sopot)

Karczma Sopocka (XV) źródło: TPS, zbiór B. Wojewskiej

Widok na dawną ul. Pomorską i budynek wozowni Karczmy Sopockiej przed jej rozbiórką, zdjęcie z ok. 1900 r. (TPS, zbiór B. Wojewskiej)

Karczma Sopocka (XV) źródło: TPS, zbiór B. Wojewskiej

Rozbiórka wozowni Karczmy Sopockiej i kładzenie bruku na obecnej Al. Niepodległości, zdjęcie z ok. 1901 r. (TPS, zbiór B. Wojewskiej)




 
Dawny Sopot 2006 - 2024, Informacje na temat projektu, polityka prywatności