Strona gwna Muzeum Mapa Sopotu Galeria Galeria

Kamienica Heleny Schulz



Kamienica Heleny Schulz


fotografie: 1

Inna nazwa: Pensjonat Balla
Lokalizacja: ul. Chopina 42

Kamienica została wzniesiona w około 1915 r., na skrzyżowaniu obecnej ul. Chopina i ul. Dąbrowskiego. Budynek sąsiadował od południa z Synagogą Sopocką . Pierwotnie kwartał na którym wzniesiono budynek wchodził w skład posiadłości Wegnera i został zabudowany dopiero po 1910 r. Kamienicę wybudowano prawdopodobnie dla Heleny Schulz, która widnieje jako właściciel budynku w 1917 r. Budynek pełnił funkcję czynszową, a sama jego właścicielka zamieszkiwała przy dawnej ul. Haffnera 9/11 (obecnie ul. Sobieskiego). W latach 1915 – 1917 mieścił się tu także pensjonat Balla. W 1915 r. pensjonat reklamował się jako: odległy o 3 minuty od morza, nowoczesny z elektrycznym światłem, posiadający łazienki w pokojach, najlepsze wyżywienie, pensjonat otwarty przez cały rok. Pensjonat był polecany przez niemieckie stowarzyszenie urzędników. Oprócz pensjonatu zameldowanych było tu trzynastu lokatorów.

W ok. 1917 r pensjonat został przeniesiony do kamienicy przy ul. Morska 31 (obecnie ul. Bohaterów Monte Cassino 47). Prowadziła go Frida Balla, a sama kamienica pod numerem 31 należała do przedsiębiorcy Dittmanna.

Helena Schulz była właścicielem kamienicy do 1939 r. W 1940 r. budynek przeszedł na własność Margarety Schimmig. Mąż Margarety, Paul zajmował się spedycją samochodową i zamieszkiwał tu od początku lat trzydziestych. Po drugiej wojnie światowej kamienica została skomunalizowana.

źródło: www.dawnysopot.pl

Pokaż lokalizację obiektu na mapie Dawnego Sopotu: Kamienica Heleny Schulz



Kamienica Heleny Schulz źródło: BMS PAH

Pensjonat Balla znajdujący się w Kamienicy Heleny Schulz, zdjęcie z 1915 r. (BMS PAH)




 
Dawny Sopot 2006 - 2024, Informacje na temat projektu, polityka prywatności