Hotel Restauracja Studziński
fotografie: 1 2 Inna nazwa: Restauracja Otto Krech's Lokalizacja: Al. Niepodległości 813
Kamienica czynszowa wzniesiona pod koniec XIX w. w stylu nawiązującym do renesansu. W 1898 r. właścicielem kamienicy i znajdującej się w niej restauracji przy ul. Pomorskiej 7 był Otto Krech. W kamienicy zameldowany był właściciel Krecht oraz 4 inne osoby (min. Laurentowski, Glinski, 3 rzeźników i kucharz). W południowej części kamienicy już wówczas prowadzony był zakład mięsny. Pierwotnie budynek nosił numer 7 (1898), a następnie podzielony był na dwie części oznaczone w dawnej numeracji nr 20 i 22. W latach 30stych XX w. kamienica posiadała już tylko jeden numer: 20. Pod adresem ul. Pomorska 20 książka adresowa z 1912 r. wyszczególnia 17 mieszkańców, min.: rzeźnika Kastnera oraz jego 3 pomocników, woźnicę, 3 sprzedawców, poczmistrza Stromskiego, urzędnika pocztowego Gillmana, kelnera, sierżanta policji Baranowskiego oraz właściciela restauracji Juliusza Studzińskiego. Bernard Chrzanowski w 1910 r. wymienia restaurację w spisie polskich kupców i rzemieślników w Sopotach jako: małą restauracyę (Studziński - ul. Pomorska 20). W 1922 r. Restauracja nadal była prowadzona przez Juliusza Studzińskiego, a wśród mieszkańców kamienicy było 2 nauczycieli, poczmistrz Stromski, właściciel masarni Willy Lucht, restaurator, budowniczy, inżynier oraz inni. W latach trzydziestych XX w. kamienica zmieniła numer na 813. W 1937 r. w kamienicy nadal mieszkał poczmistrz Stromski, rzeźnik Willy Lucht (działający w NSDAP) wraz z żoną, a jego masarnię przemianowano na fabrykę konserw mięsnych. Liczba mieszkańców kamienicy wg. książki adresowej zmniejszyła się zapewne z powodu zmiany numeracji domu. Nowymi mieszkańcami byli szewc Groth, urzędnik August Krause oraz robotnicy. Restaurację Studzińskiego przemianowano na Pod Winogronami (Zur Traube). Jej właścicielem w owym czasie była Eliza Żarnowska, a kamienicy zamieszkiwała także Anna - Maria Żarnowska. W 1942 r. restauracja zniknęła z książki adresowej. Z dawnych mieszkańców, widnieje wzmianka o rodzinie Lucht oraz fabryce konserw Willego Luchta, a także o urzędniku pocztowym Auguście Krause. W tym czasie mieściła się tu cukiernia oraz sklep z konfiturami - możliwe że powstała na miejscu restauracji Studzińskiego. W czasie drugiej wojny światowej na zapleczu kamienicy znajdował się dom publiczny. W 1945 roku na budynek spadła bomba, a jej wybuch nie tylko zniszczył budynek, ale także spowodował śmierć wielu osób. Inna wersja zniszczenia budynku potwierdzona relacją wnuka Pana Józefa Kullinga (1866-1947), zamieszkałego w kamienicy w czasie wojny, mówi iż dom podpaliło wojsko radzieckie. To wydarzenie wspominał tak: Przyszli Rosjanie, kazali wszystkim wyjść z domu i go podpalili. Powód spalenia kamienicy pozostał nieznany.
źródło: Projekt Dawny Sopot, opracowanie www.dawnysopot.pl Pokaż lokalizację obiektu na mapie Dawnego Sopotu: Hotel Restauracja Studziński Al. Niepodległości
Inne zasoby Dawnego Sopotu związane z lokalizacją Hotel Restauracja Studziński: Galeria fotografii Muzeum Dawnego Sopotu (1)
Pokaż wszystkie fotografie w galerii... (1) |
Restauracja Krechs'a a następnie Studzińskiego na litografii z ok. 1898 r. (KC)
Hotel Restauracja Juliusza v. Studzińskiego przy ul. Pomorskiej 20, zdjęcie z ok. 1914 r. (DS)
|