Hotel Lipowy Dwór
fotografie: 1 Inna nazwa: Hotel Lindenhof, Hotel Zoppoter Hof Lokalizacja: al. Niepodległości 809
Kamienica przy obecnej al. Niepodległości 809 (dawniej ul. Pomorska 5, 16) została wzniesiona pod koniec XIX w. na miejscu dawnych zabudowań dworskich widocznych już na planie Sopotu z 1807 r. W 1881 r. znajdował się tu budynek Królewskiego Sądu rejonowego. W 1899 r. mieścił się tu już Hotel Lipowy Dwór (Hotel Lindenhof), który prowadzony był przez Adolfa Weide, Weide był także właścicielem nowo wybudowanej kamienicy i trudnił się handlem artykułami zbożowymi. Pod koniec XIX w. hotel ten był jednym z pięciu hoteli działających w Sopocie. W 1899 r. były to hotele: H. Werminghoff przy ul. Morskiej, H. Plażowy niedaleko Domu Zdrojowego, H. Kaiserhof, H. Bahra – Pomorski Dwór, H. Viktoria oraz H. Lipowy Dwór. W 1901 r. hotel reklamował się jako położony w górnej wsi pod adresem ul. Pomorska 5, posiadający dobre pokoje w cenie od 2 Mk., obiady od 75 Pf., salę restauracyjną na 1 piętrze, salę bilardową oraz kręgielnię, dużą salę taneczną przeznaczoną na przyjęcia weselne.
W hotelu mieściła się także szkółka rowerowa, wypożyczalnia, sprzedaż oraz naprawa rowerów. Przy zakupie roweru lekcje nauki jazdy były darmowe. W 1899 r. szkołę rowerową prowadził niejaki Kling. Szkoła ta znajdowała się w w budynku położonym wzdłuż północnej części parceli, w podwórzu hotelu. Tam także, znajdowała się sala gimnastyczna, destylarnia oraz siedzibę miało przedsiębiorstwo handlem zbożem A. Weide. Wielka sala znajdująca się za hotelem oraz wnętrza hotelu zostały wykończone w stylu Art Nouveau.
W tym czasie w hotelu swoje spotkania miało Towarzystwo Strzeleckie w Sopocie. Z przekazów ustnych wiadomo o jednym tragicznym wydarzeniu mającym tu miejsce. Jeden z synów ówczesnego właściciela hotelu Gerhard Moritz Weide, urodzony 6 stycznia1898 r. w Hotelu Lipowy Dwór, zginął w skutek nieszczęśliwego wypadku. W 10/10/1917 r. gdy Moritz miał 19 lat, został śmiertelnie postrzelony przez przyjaciela, który w ramach żartu wycelował do niego broni nie wiedząc że jest naładowana.
W 1903 r. hotel posiadał już zmieniony numer adresowy 16 oraz nową nazwę: Dwór Sopocki (Zoppoter Hof). W 1909 r. właścicielem hotelu był niejaki Baumert.
W 1912 r. hotel należał do Johannesa Friedmunda, a w 1917 do Oskara Kuschela. Znajdował się tu sklep z artykułami zbożowymi Konrada Holzrichtera. Od lat dwudziestych XX w. po drugą wojnę światową włącznie dom był własnością Mety Krause, wdowy mieszkającej przy dzisiejszej ul. Chrobrego 42. W latach dwudziestych znajdowało się tutaj Gdańskie Laboratorium Chemiczne „Salve”, warsztaty metalowe - budowy maszyn, a następnie blacharski. W 1923 r. znalazło tu także swoją siedzibę Stowarzyszenie Wschodnio – Żydowskie, oraz jak pisze Hanna Domańska mieścił się tu dom modlitw żydów ortodoksyjnych. Od 1928 r. w budynku działała restauracja o nazwie Franciszkańska. Pod koniec lat trzydziestych mieścił się tu już tylko sklep Herty Krause oraz wytwórnia mydła znanego Sopockiego drogerzysty Gerharda Schatza. Schatz zamieszkiwał w Sopocie w pierwszej połowie lat trzydziestych i do drugiej wojny światowej włącznie prowadził drogerię przy dawnej ul. Morskiej 40.
Pod koniec drugiej wojny światowej budynek został poważnie uszkodzony.
Według relacji stało się to 21 lub 22 marca 1945 r. w czasie prowadzonego z okolicznych wzgórz ostrzału Domu Zdrojowego. Kilka pocisków uderzyło w ulicę w okolicy dzisiejszej al. Niepodległości 809-817, wskutek czego budynek hotelu zajął się ogniem i znacznie spłonął.
Po wojnie część parterową kamienicy przekształcono na sklepy, oficyny na biura, a na piętrze kamienicy znajdują się mieszkania.
źródło: Hanna Domańska, Sopockie Rozmaitości, 2009, Udo Mierau, Das Hotel Lindenhof in Zoppot, opracowanie www.dawnysopot.pl Pokaż lokalizację obiektu na mapie Dawnego Sopotu: Hotel Lipowy Dwór Al. Niepodległości
pokaż wszystkie fotografie...
|
Hotel Lipowy Dwór przy dawnej ul. Pomorskiej 5, na pocztówce z 1899 r. (UM)
|