Hotel Dworcowy
fotografie: 1 2 3 Inna nazwa: Hotel Dworcowy/ Hotel Wiener Cafe Lokalizacja: ul. Dworcowa 8-10
Hotel Dworcowy został wzniesiony w 1971 r. na parceli znajdującej się na skrzyżowaniu ul. Morskiej, Drogi do Karlikowa (później ul. Szkolna) oraz drogi do Dworca Kolejowego. Parcela pierwotnie nie posiadała numeracji, a w 1872 r. jej właścicielem oraz znajdującego się na niej budynku był Hausberg. W późniejszym okresie budynek oznaczono adresem na Rynku bez numeracji (1897,1898,1899), a od 1900 r. na Rynku 2. W 1898 r. w budynku mieściła się kawiarnia prowadzona przez Margaretę Schadewinkel. Od 1899 r. restaurację i kawiarnię prowadziła rodzina Sommer. W 1900 r. hotel i mieszcząca się tu restauracja była własnością rodziny Sommer, stąd też pojawiająca się w książce adresowej nazwa „Restauracja Słoneczna”. Mieścił się tu także zakład mięsny Gregorowskiego.
W ok. 1907 r. właścicielem hotelu był Frido Schohl. W tym czasie mieściła się tu także restauracja, destylarnia oraz pomieszczenia handlowe. W 1910 r. hotel posiadał swój własny numer telefoniczny:11.
W 1912 r. właścicielem hotelu była spółka Ostsee-Automat G.m.b.H. W budynku znajdował się hotel i restauracja Wiener Cafe oraz sklep z tytoniem Adolfa Franka. Restaurację prowadziła Eliza Krause.
W 1917 r. hotel widnieje już pod nazwą Hotel Dworcowy. Właścicielem budynku i hotelu wówczas był Paul Ratman. Sklep z papierosami prowadził Bruno Pehlke.
W 1922 r. hotel należał do przedsiębiorcy Marcusa Berla, zamieszkałego przy ówczesnej Rickertstr. 7, a dyrektorem hotelu był Karl Goldstein. W hotelu zatrudnione były trzy pokojówki, kucharka, kelnerka, gosposia oraz niania. W owym czasie mieszkał tu architekt A. Fischer, a restauracja prowadzona była przez Petera Sukatusa. W latach dwudziestych własność hotelu przejęła Sopocka Miejska Kasa Oszczędnościowa, a sam hotel działał jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością „Hotel Dworcowy” (1927, 1928). W latach trzydziestych hotel prowadzony był przez Annę Goldstein, restauracją zajmował się Peter Sukatus. Mieścił się tu także sklep tytoniowy, którego właścicielem był Willy Pehlke. W latach trzydziestych w budynku pojawiła się filia piekarni oraz sklepu mięsnego, który prowadzili odpowiednio Otto Dimsat i Wilhelm Bodtke (1935). W 1942 r. w budynku pozostały tylko sklepy. Restauracja przekształcona została w destylarnię i bar z napojami alkoholowymi, a w hotelu urządzono siedzibę biura budownictwa Sił Powietrznych III Rzeszy z oddziałem w Gdańsku.
Po drugiej wojnie światowej w budynku zdziałał Hotel Dworcowy wraz z restauracją, tym razem pod polskim szyldem. W 2001 r. hotel rozebrano, a na jego miejscu wzniesiono większy Hotel Rezydent, który wzorowany został na stylu fasady banku spod numeru Placu Konstytucji 3 Maja 1.
źródło: M. Sperski, Sopot. Przewodnik, opracowanie www.dawnysopot.pl Pokaż lokalizację obiektu na mapie Dawnego Sopotu: Hotel Dworcowy ul. Bohaterów Monte Cassino ul. Dworcowa
pokaż wszystkie fotografie...
Inne zasoby Dawnego Sopotu związane z lokalizacją Hotel Dworcowy: Galeria fotografii Muzeum Dawnego Sopotu (1)
Pokaż wszystkie fotografie w galerii... (1) |
Hotel Dworcowy, Restauracja Sommers pod koniec XIX w., zdjęcie z ok. 1899 r. (DS)
Hotel Dworcowy widziany z głównego rynku, zdjęcie z ok. 1910 r. (BG PAN)
Hotel Dworcowy przemianowany na Wiener Cafe, widziany z głównego rynku, zdjęcie z ok. 1918 r. (KC)
|