Dworek Sierakowskich
fotografie: 1 Lokalizacja: ul. Czyżewskiego 12
Klasycystyczny dworek letniskowy wzniesiony pod koniec XVIII w. Najstarszy z zachowanych planów Sopotu z 1714 r. przedstawia letniskowy dom w ogrodzie należącym do Andrzeja Borkmanna, ówczesnego burmistrza Gdańska, właściciela obronnego dworu w Sopocie, zwanego Dworem Francuskim (inna nazwa to Dwór Szwedzki) W 1738r. Dobra dworskie przejmuje Gotfryd Dehn, nowy właściciel trzech sopockich dworów zrujnowanych podczas wojny sukcesyjnej w 1733 r. Do dnia dzisiejszego na parterze Dworku zachowały się zabytkowe detale: kaflowe piece z końca XVIII w., kilkoro zdobnych drzwi dwuskrzydłowych, liczne okucia metalowe, stiukowe fasady, rozeta i malowidła na suficie. W 1797 r. hr. Kajetan Sierakowski przejął od wdowy Ficht w drodze wymiany gruntów murowany dom i część gruntów. Rozbudowuje on dworek, nadając mu zachowany do dziś kształt, i urządza ogród. Na początku XIX w. posiadłość przekazuje w prezencie swojej żonie, Helenie z Dzieduszyckich, jako letnią rezydencję. Ród Sierakowskich miał ten dom w swych rękach tylko 17 lat (1797 - 1814). W Dworku Sierakowskich gościł młody Fryderyk Chopin, który przyjechał do Sopotu z Waplewa , z synem pana hrabiego na wakacje. Kolejnymi właścicielami dworku byli: w latach 1814 - 1904 Daniel Gotthelf Frantzius , 1904-1923 Friedrich Otto z Berlina, ostatnimi prywatnymi właścicielami dworku zostają Gertruda i Fryderyk Kries, również z Berlina. Po 1945 roku budynek jako własność komunalna został przeznaczony na mieszkania kwaterunkowe. Od 1974 - dworek jest siedzibą Towarzystwa Przyjaciół Sopotu i pełni rolę ośrodka życia kulturalnego.
źródło: www.sopot.pl Pokaż lokalizację obiektu na mapie Dawnego Sopotu: Dworek Sierakowskich ul. Czyżewskiego
Plany i mapy Sopotu powiązane z lokalizacją Dworek Sierakowskich:
Dworek Sierakowskich - Plan Sopotu 1714 r.
Plan Sopotu wg. Johanna Caspara Schirschmita z 1714 r. Kolorowy plan podziału gruntów we wsi Sopot z 1714 roku, autorstwa J. C. Schirschmita Dwór, letnia rezydencja należąca do Dworu Szwedzkiego, zaznaczona na prawobrzeżnym krańcu drogi rozdzielającej osadę, wraz niepodal znajdującym się stawem. (na wcześniejszym planie z 1634 r. posiadłość nie istnieje) Dworek Sierakowskich - Mapa Sopotu 1910 r.
Sopot 1910 r. Urząd Geodezyjny Król. Prus, skala 1: 25 000, tytuł oryginału: 1:25 000, Zoppot. 1910. Dworek Sierakowskich (jeden z 15 dworów patrycjuszowskich - jeden z 3 dworów zachowanych całkowicie do dziś) na planie z XIX w. Widoczny u zakończenia Cecilienstr., obecnie ul. Czyżewskiego. Dworek Sierakowskich - Mapa Sopotu 1924 r.
Sopot 1924 r., skala 1: 5000 tytuł oryginału: Zoppot 1924, 1: 5000, Stadtvermessungsamt Dworek Sierakowskich z 1924 r. Wyraźnie widoczne kontury zabudowania dworku, ostatniego budynku na dawnej Cecilienstr. (wtedy nie łączącej się z równoległą Rickertstr. - obecnej ul. Obrońców Westerplatte). Na planie wyraźnie zaznaczona stromizna skarpy Sopockiej.
Inne zasoby Dawnego Sopotu związane z lokalizacją Dworek Sierakowskich: Galeria fotografii Muzeum Dawnego Sopotu (2)
Pokaż wszystkie fotografie w galerii... (2) |
Jedno z najstarszych zdjęć Dworku Sierakowskich autorstwa Johna Faltina, zdjęcie 1903 r. (GK)
|