Strona gwna Muzeum Mapa Sopotu Galeria Galeria

Budynek Towarzystwa Strzeleckiego



Budynek Towarzystwa Strzeleckiego


fotografie: 1

Inna nazwa: Willa Wolny Strzelec
Lokalizacja: ul. 23 Marca 93

Piętrowy budynek Towarzystwa Strzeleckiego został wzniesiony w 1900 r. w środkowej części Doliny Gołębiewskiej nieopodal drogi wiodącej do rozwidlenia dróg leśnych zwanych Wielką Gwiazdą. Z zachowanych dokumentów wynika , że do roku 1899 właścicielem parceli, na której stanęła później strzelnica było mieszkające w Gdańsku małżeństwo Stephana i Johanny Bodmannów. W 1899 r. jej właścicielem stali się trzej sopocianie: właściciel drukarni Rudolf Weberstaedt senior, mistrz kominiarski Julius Hegemann oraz sekretarz gminny Philipp Grabowski. Wszyscy trzej byli członkami zarządu Towarzystwa Strzeleckiego w Sopocie. W listopadzie 1899 r. architekt Felix Dorst wykonał pierwszy projekt budynku strzelnicy oraz położonego na jej tyłach toru strzeleckiego o długości 180 m. Dom strzelecki oddany został w stanie surowym 28 maja, zaś uroczyste otwarcie nastąpiło 28 sierpnia 1900 r. Część południowa budynku, mieszcząca dwie sale restauracyjne, bufet, kuchnię i klatkę schodową była murowana. Do niej od północy i zachodu przylegała sala o wymiarach 11 na 18 metrów. Na piętrze domu strzeleckiego urządzono pokoje mieszkalne.

Sopockie przewodniki sprzed pierwszej wojny światowej podkreślały idylliczne usytuowanie strzelnicy, zachęcały także do odwiedzenia działającej tu restauracji oraz bardzo dobrej kawiarni.

W 1903 r. dwaj współwłaściciele – Hegemann i Grabowski – sprzedali posesję Spółce Handlowej Richard Damme z Gdańska, jednak strzelnica jeszcze przez jakiś czas użytkowana była przez miłośników sportu strzeleckiego. Ze sprzedażą strzelnicy działające tu Towarzystwo Strzeleckie zakończyło działalność w dotychczasowej formule (w likwidacji a następnie scalone z Mieszczańskim Związkiem Strzeleckim). W 1905 r. obiekt nabył za cenę 20 tysięcy marek rentier Johannes Luck. Po utracie kolejno obiektów na Cesarskim wzgórzu (1902) i w Dolinie Cesarskiej (1905) Mieszczańskie Towarzystwo Strzeleckie w Sopocie pozbawione zostało na jakiś czas własnej strzelnicy. Po 1905 r. o dawnej funkcji obiektu świadczyła jedynie nazwa – Willa Wolny Strzelec (Villa Freischutz), której używano do końca lat 20. Budynek jeszcze wielkokrotnie zmieniał właścicieli i przeznaczenie. W listopadzie 1911 Johannes Luck sprzedał posesję handlarzowi win Ernstowi Traubie z Berlina. Po jego śmierci obiekt przeszedł w 1921 r. w ręce sopockiego przedsiębiorcy budowlanego Augusta Neumanna, który w tym samym roku rozebrał całkowicie stary dom strzelecki i wybudował na jego miejscu budynek mieszkalny według sopockiego architekta Heinricha Dunkela. W wyniku przebudowy powstała elegancka willa, w której w połowie lat 20 urządzono kawiarnię o nazwie Cafe Kaisertal. W 1930 r. budynek przejęła organizacja Deutscher Frauenverein vom Roten Kreuz (Kobiecy Związek Czerwonego Krzyża), która przeznaczyła go na ochronkę dla niemowląt. W latach drugiej wojny światowej mieściła się tu szkoła NSDAP. Obecnie bardzo przebudowany obiekt wchodzi w skład kompleksu Dziecięcego Szpitala Reumatologicznego.

źródło: Janusz Dargacz, Stowarzyszenia strzeleckie w Sopocie do 1945 r., 2004, opracowanie www.dawnysopot.pl

Pokaż lokalizację obiektu na mapie Dawnego Sopotu: Budynek Towarzystwa Strzeleckiego

ul. 23 Marca



Budynek Towarzystwa Strzeleckiego źródło: TPS

Budynek Towarzystwa Strzeleckiego wzniesiony w 1900 r., zdjęcie z ok. 1913 r. (TPS)




 
Dawny Sopot 2006 - 2024, Informacje na temat projektu, polityka prywatności