Strona gwna Muzeum Mapa Sopotu Galeria Galeria

ul. 1 Majaul. 1 Maja


fotografie: 1 2 3

Inna nazwa: ul. Podgórna/ Bergstr.

ul. 1 Maja. Ulica o długości 470 m w centrum Górnego Sopotu, na przedłużeniu ulicy Bohaterów Monte Cassino, wiedzie ku zachodowi od al. Niepodległości do ulicy Stanisława Moniuszki w dolinie Prątki. Nie ma bezpośredniego połączenia dla samochodów z aleją Niepodległości, a z ul. Bohaterów Monte Cassino łączy ją tunel dla pieszych. Dolna, wschodnia cześć ulicy znajduje się na miejscu dawnego placu wiejskiego, ukształtowanego w późnym średniowieczu. Część górną urządzono na miejscu starej drogi gruntowej, prowadzącej do cegielni uruchomionej w latach 20. XIX w., zlikwidowanej po 1945 r. Na zróżnicowaną zabudowę przy tej ulicy składają się trzy kamieniczki czynszowe z lat 1905 - 1906, budynek sądu z końca XIX w., willa powstała z przebudowy dawnego dworu, dom czynszowy sprzed pierwszej wojny światowej (dziś dom studencki), parterowy dom mieszkalny z pierwszych lat XX w., piętrowy budynek banku z roku 1970 oraz schronisko dla bezdomnych zwierząt. Przy ulicy rosną ładne okazy kasztanowców, wiązów, jesionów i lip.

źródło: Marek Sperski - Sopot. Przewodnik

Pokaż lokalizację obiektu na mapie Dawnego Sopotu: ul. 1 Maja

Cegielnia
Dwór Wegnera (VIII)
Remiza Strażacka
Restauracja i Hotel Dom Mieszczański
Sąd, Dwór Duński (XII)
Sołectwo, Dwór (III)


Inne zasoby Dawnego Sopotu związane z lokalizacją ul. 1 Maja:

Galeria fotografii Muzeum Dawnego Sopotu (2)Pokaż wszystkie fotografie w galerii... (2)ul. 1 Maja źródło: BG PAN

Skrzyżowanie obecnej Al. Niepodległości i ul. 1 Maja, widok na Al. Niepodległości w kierunku Gdańska, zdjęcie z ok. 1904 r. (BG PAN)

ul. 1 Maja źródło: KC

Widok na ul. Podgórną, widoczny budynek Gimnazjum Realnego, Remizy Strażackiej oraz po prawej stronie budynek Sądu Rejonowego, zdjęcie z ok. 1910 r. (KC)

ul. 1 Maja źródło: KC

Widok ogólny w stronę morza, na pierwszym planie ul. 1 Maja, Gimnazjum Realne, budynek straży pożarnej oraz sądu, zdjęcie ok. 1910 r. (KC)
 
Dawny Sopot 2006 - 2018, Informacje na temat projektu, polityka prywatności