Strona gwna Muzeum Mapa Sopotu Galeria Galeria

Panorama z Góry Stiewego

Dolina Gołębiewska a właściwie jej wschodnia część znana była już kuracjuszom dr Haffnera, który na szczycie wzniesienia piętrzącego się u zbiegu dzisiejszych ulic Armii Krajowej i 23 Marca urządził w 1829 r. punkt widokowy. PóĽniej stanął tam pawilon kawiarniany i otwarty został lokal rozrywkowy, do którego spieszono chętnie ze względu na wspaniały widok z tego miejsca. Przez jakiś czas popularne były wycieczki grupowe na to miejsce, organizowane w księżycowe wieczory.

Wyprawy te urozmaicono sobie grą na gitarach, skrzypcach i fletach oraz śpiewem chóralnym. Wiadomości o omawianym wzgórzu sięgają połowy XVII w. Wchodziło ono w obręb majątku zwanego Dworem VII, którego właścicielem w owym czasie był patrycjusz gdański nazwiskiem Stiewe. Należał do niego m. in. Pas gruntu w obszarze wynoszącym ponad 2 łany, ciągnący się od dzisiejszej ul. 1 Maja ku północy. Objęte granicami Dworu wzniesienie nazywano od jego właściciela Górą Stiewego.

Widok na Górę Stiewego, 1829 r. ( Litografia Gotthiela)

Dla pięknego widoku wprowadzano tam goszczących w uzdrowisku pruskich dostojników m. In. W 1843 r. króla Fryderyka Wilhelma IV. Dla upamiętnienia tego faktu ochrzczono wzniesienie mianem Königshöhe, czyli Królewskie Wzgórze. Wkrótce jednak założono w jego zboczu gliniankę należącą do pobliskiej cegielni. Zagrożoną zniszczeniem wyniosłość uratowała Komisja Kąpielowa, nakłoniwszy gminę do wykupienia jej i zalesienia. W 1934 r. wzniesiono na wzgórzu schronisko wycieczkowe dla hitlerowskiej młodzieży dając mu za patrona gauleitera Alberta Forstera. Po II Wojnie światowej umieszczono w schronisku Państwowy Dom Dziecka. Spłonął on niestety w 1977 r., w 1981 r. został odbudowany w zmienionym stanie.
źródło: F. Mamuszka, Bedeker Sopocki



 
Dawny Sopot 2006 - 2024, Informacje na temat projektu, polityka prywatności