Strona gwna Muzeum Mapa Sopotu Galeria Galeria

Willa Sophia Złoto RenuWilla Sophia Złoto Renu


fotografie: 1 2

Lokalizacja: ul. Powstańców Warszawy 3

Nieruchomości znajdujące się w narożniku ul. Morskiej i ul. Północnej w Sopocie do około 1898 r. należały do wieloletniego ławnika gminy wiejskiej, kapitana żeglugi o nazwisku Gromsch. Po jego śmierci na początku XX w. wille znajdujące się w tej części miasta, nazwano Willa Sophia (nr 3) oraz Willa Hortensja (nr 1). To właśnie w Willi Sophia Hugo Werminghoff umieścił winiarnię, którą nazwał Złoto Renu. Oba budynki Sophia i Hortensja, pozostawały przez dłuższy czas we własności Werminghoffa, a na jego zlecenie przebudował je w latach 1906 - 1907 Adolf Bielefeldt. Willa Sophia miała dwie kondygnacje oraz skrzydło boczne. Parter willi zajmowała restauracja, winiarnia oraz sale dla gości. Piętro willi pozostawało częścią mieszkalną. Przed domem od strony ul. Północnej znajdował się zadaszony taras. W 1911 r. H. Werminghoff prowadzący Złoto Renu sprzedał nieruchomość spłacając w ten sposób długi zaciągnięte u rodziny Herbstów. Nowym nabywcą Złota Renu był Otto Roehr, który przebudował Willę Sophia i urządził tutaj znany kabaret - Indra Palast (Indra Palace). Od lat trzydziestych XX w. do drugiej wojny światowej właścicielem Indry był Louis Ernst. W 1945 r., tak jak reszta sąsiadujących z nią budynków została zniszczona w skutek działań wojennych.

źródło: Hanna Domańska, Magiczny Sopot, 2007, opracowanie: www.dawnysopot.pl

Pokaż lokalizację obiektu na mapie Dawnego Sopotu: Willa Sophia Złoto Renu

ul. Powstańców WarszawyWnętrze restauracji i winiarni Złoto Renu, zdjęcie z ok. 1908 r. źródło: KC Wnętrze kabaretu Indra Palast oraz restauracja Ernst, zdjęcie z ok. 1930 r. źródło: WS

pokaż wszystkie fotografie...Willa Sophia Złoto Renu źródło: GK

Fasada Willi Sophia widziana od str. ul. Północnej (ul. Powstańców Warszawy) z restauracją Złoto Renu, zdjęcie z ok. 1907 r. (GK)

Willa Sophia Złoto Renu źródło: WS

Winiarnia Złoto Renu, zdjęcie z ok. 1908 r. (WS)
 
Dawny Sopot 2006 - 2019, Informacje na temat projektu, polityka prywatności