Rezydencja Johannesa Icka
fotografie: 1 2 Lokalizacja: ul. Władysława IV 3/5
Willa wybudowana w 1893 r., według projektu Ernsta Reichenberga. Rezydencja została wybudowana dla gdańskiego przedsiębiorcy i armatora Johannesa Icka na części parceli nabytej przez niego w latach osiemdziesiątych XIX w. W 1899 r. obok rezydencji wybudowano stajnię połączoną z wozownią oraz piętrem mieszkalnym dla służby. Całość otoczono parkiem sięgającym do dawnej ul. Haffnera (ul. Sobieskiego). Do roku 1905 stałymi lokatorami rezydencji byli teść Icka A. Krahn, bony dla dzieci, kucharka, stangreci, pokojówka oraz ogrodnik. Johannes Ick wraz żoną Martą i rodziną zamieszkiwali tutaj w sezonie letnim. W 1905 r. Ick sprzedał rezydencję Margarecie von Heyer, a sam przeprowadził się do willi przy obecnej ul. Dębowej 7-9 (dawniej Johannisstrasse 5), gdzie zmarł w 1908 r. Wdowa po Icku oraz jego córki Anni i Elinor w 1912 r. zamieszkiwały willę jeszcze jakiś czas po śmierci Icka. Nowa właścicielka Rezydencja Johannesa Icka, Margareta von Heyer sprzedała nieruchomość w 1909 r. rodzinie von Kries. Margareta i Eberhard von Kries sprzedali dom w 1916 r. inżynierowi budowlanemu z Wrzeszcza Ludwikowi Mrzykowi, po uprzedniej przeprowadzce do Berlina. W czasie kryzysu willa zmieniła charakter. Służba została zwolniona, a dom został zasiedlony lokatorami. W 1929 r. mieszkali tutaj: inwalida wojenny Albert Braun, inżynier Artur Olszewski, oraz kupiec Józef Wyszomirski.
W 1930 r. Mrzyk wyjechał wraz z rodziną do Berlina, a rezydencję sprzedał baronowej Sofii von Manteuffel-Szoege. Baronowa w tym czasie mieszkała przy dawnej ul. Szkolnej 4 (Schulstr., obecnie ul. Kościuszki). W 1930 r. nabyła Willę Johannesa Icka , oraz willę stojącą dawniej przy ul. Baedeckera 2/4 (Baedeckerweg). Obydwa domy wynajmowała zamożnym lokatorom, z czego utrzymywała swoją rezydencję mieszczącą się w Willi Piotrowskiego. W tym czasie w rezydencji Icka zamieszkiwał Hugo Bender, właściciel fabryki obróbki drewna, znajdującej się przy dzisiejszej al. Niepodległości 694/696. W willi mieszkał także Gustav Schramm, właściciel laboratorium farmaceutycznego Charitas. W 1936 r. baronowa przepisała willę na swojego syna Heinricha von Manteuffel zamieszkałego w Budapeszcie, Monachium, oraz Norynberdze. W 1945 r. opuszczoną willę zajęli na krótko żołnierze radzieccy. Potem był tutaj Klub Marynarzy i Portowców, a od 1947 państwowy żłobek. Na początku lat osiemdziesiątych XX w. urządzono w willi Dzienny Dom Opieki Społecznej, utrzymywany z dotacji miejskiej. W 1993 r. rezydencję sprzedano Firmie Ubezpieczeniowej Hestia. W odrestaurowanej willi mieszczą się sale konferencyjne i klubowe, pokoje hotelowe oraz restauracja.
źródło: Hanna Domańska, Opowieści Sopockich Kamienic, 2005 Pokaż lokalizację obiektu na mapie Dawnego Sopotu: Rezydencja Johannesa Icka ul. Władysława IV Willa Eo Willa Herbstów Willa Johannesa Icka
|
Willa na zdjęciu gdy zamieszkiwana była przez rodzinę Scheutzow, na zdjęciu Ilse Scheutzow, chórzystka w Operze Leśniej, zdjęcie z 1932 r. (Alexander Scheutzow)
Letnia rezydencja przedsiębiorcy i armatora Johannesa Icka, zdjęcie z ok. 1935 r. (WS)
|