Strona gwna Muzeum Mapa Sopotu Galeria Galeria

Pensjonat Quo VadisPensjonat Quo Vadis


fotografie: 1 2

Inna nazwa: Lipowy Dwór
Lokalizacja: ul. Powstańców Warszawy 5

Początki pensjonatu sięgają końca XIX w. kiedy to w pobliżu pensjonatu Hortensja powstał drugi należący do małżeństwa Stanislausa Deichsela i jego żony Bronisławy z domu Chmielewskiej. Pensjonat w 1904 r. zakupił krewny Bronisławy Alfons Chmielewski. Oprócz budynku przy ówczesnej ul. Północnej 5 zakupił także zaprojektowany w 1894 r. przez Carla Kupperschmitta pensjonat Idy Alsleben znajdujący się kiedyś na tyłach kamienicy stojącej przy dawnej ul. Morskiej 53 i 63. W 1909 r. architekt dokonał przebudowy na potrzeby Chmielewskiego łącząc oba budynki. Zarówno piętrowa część podwórzowa, jaki i trzy kondygnacyjna część od strony ul. Północnej miała drewniane ażurowe galerie nadające pensjonatowi nowo - orleański charakter. W pensjonacie Chmielewski rozwinął intensywną działalność społeczno-narodową, dzięki czemu dom nazywany jest niejednokrotnie w literaturze kuźnią polskości. W 1918 r. w związku ze skutkami pierwszej wojny światowej i spadkiem ilości kuracjuszy w Sopocie, pensjonat Chmielewskiego zbankrutował. Sam właściciel wyjechał do Wjecherowa a pensjonat przejął Freidrich Peiper. On też otworzył tu hotel i cukiernię Lipowy Dwór działającą do końca drugiej wojny światowej. W 1945 r. cały zespół drewnianego pensjonatu Quo Vadis? uległ zniszczeniu.

źródło: Hanna Domańska, Magiczny Sopot, redakcja www.dawnysopot.pl

Pokaż lokalizację obiektu na mapie Dawnego Sopotu: Pensjonat Quo Vadis

ul. Powstańców WarszawyPensjonat Quo Vadis źródło: Niektóre informacje o Sopotach oraz Kwestya Kaszubska

Willa i pensjonat Quo Vadis Alfonsa Chmielewskiego, znajdujący się przy dawnej ul. Północnej 5 na przeciwko Domu Zdrojowego, zdjęcie 1909 r. (Niektóre informacje o Sopotach oraz Kwestya Kaszubska)

Pensjonat Quo Vadis źródło: DS

WIdok na ul. Północną i budynki znajdującej się od zachodniej strony ulicy. Widoczny budynek pensjonatu Quo Vadis Alfonsa Chmielewskiego, (ul. Północna 5), zdjęcie 1932 r. (DS)
 
Dawny Sopot 2006 - 2019, Informacje na temat projektu, polityka prywatności