Strona gwna Muzeum Mapa Sopotu Galeria Galeria

Księgarnia ZiemssenaKsięgarnia Ziemssena


fotografie: 1 2 3

Inna nazwa: Ziemssens Buchhandlung
Lokalizacja: ul. Bohaterów Monte Cassino 31

Kamienica zaprojektowana w 1891 r. przez Wilhelma Wernera na zlecenie Heinricha Kellermanna. Budowę kamienicy ukończono w około 1895 r. i wtedy dom zyskał adres Na Rynku 12. Kamienica mieściła przez szereg lat księgarnię Konstantego Ziemssena. Ziemssens zajmował się drukowaniem nut, handlem książkami, dziełami sztuki oraz wypożyczaniem instrumentów. Pod koniec XIX w. kamienica należała do Alberta Biedera i oprócz księgarni Ziemmsena mieściła się tu również należąca do Waltera Schuberta Drogeria Germania. Na początku XX w. Schubert stał się właścicielem kamienicy, a po jego śmierci w 1937 r. odziedziczył ją jego syn Helmut Schubert. W czasie drugiej wojny światowej jako właściciela domu wymienia się wdowę Margeritę Schubert, a Helmuta jako właściciela sklepu. W latach trzydziestych obok księgarni i drogerii mieścił się tu także sklep z konfiturami Idy Gorny.

Do 1945 sklep mieszczący się w kamienicy zachował swoją pierwotną nazwę Ziemmsens Buchhandlung - Księgarnia Ziemmsena oraz adres. Po drugiej wojnie światowej domu o zmienionej numeracji 31, przez ponad 40 lat mieściła się Księgarnia Domu Książki.

źródło: Hanna Domańska, Opowieści Sopockich Kamienic, 2005

Pokaż lokalizację obiektu na mapie Dawnego Sopotu: Księgarnia Ziemssena

ul. Bohaterów Monte CassinoKamienica w której mieściła się Księgarnia Ziemssena i Drogeria Germania, zdjęcie z ok. 1912 r. źródło: KC Kamienica przy Rynku 12, widok od strony głównego rynku, zdjęcie ok. 1940 r.  źródło: TPS

pokaż wszystkie fotografie...


Inne zasoby Dawnego Sopotu związane z lokalizacją Księgarnia Ziemssena:

Galeria fotografii Muzeum Dawnego Sopotu (1)Pokaż wszystkie fotografie w galerii... (1)Księgarnia Ziemssena źródło: GK

Kamienica Księgarni Constantina Ziemssena, po prawej stronie widoczny urząd gminy na obecnym Placu 3 Maja, zdjęcie ok. 1895 r. (GK)

Księgarnia Ziemssena źródło: KC

Górna część dawnej ul. Morskiej oraz Księgarnia Ziemssena i Drogeria Germania, zdjęcie z ok. 1899 r. (KC)

Księgarnia Ziemssena źródło: KC

Księgarnia Ziemmsena i rynek miejski na obecnym Placu 3 Maja, zdjęcie z ok. 1900 r. (KC)
 
Dawny Sopot 2006 - 2019, Informacje na temat projektu, polityka prywatności