Strona gwna Muzeum Mapa Sopotu Galeria Galeria

Kamienica Rybaka Zegke



Kamienica Rybaka Zegke


fotografie: 1

Lokalizacja: ul. Grunwaldzka 50

Przed rokiem 1840 parcela znajdująca się przy obecnej ul. Grunwaldzkiej 50 (dawniej ul. Południowej 50), była częścią łąk i pastwisk sąsiadujących z majątkiem Wegnera, przyległa była od strony wschodniej do drogi wiodącej do Karlikowa. Parcela została wyodrębniona w ok. 1840 r., a pierwsze zabudowania znajdujące się na parceli widoczne są na planie Sopotu z 1844 r. (tzw. Planie Stiebera). Pierwszym budynkiem, który tu powstał był prawdopodobnie prosty dom parterowy, typowy dla budynków powstających w XIX w. Sopocie. W okresie późniejszym parcela została stopniowo zabudowywana – na planie z 1881 r. widoczne są dwa domy z wyodrębnionym numerem od strony dawnej ul. Leśnej/ Gajowej (obecnie ul. Chrobrego)

Książka adresowa z 1898 r. oraz 1900 r. jako właściciela domu przy ul. Połudnoiwej 50 wskazuje kupca Gehrke. Prowadził on tu w tym czasie skład kolonialny oraz tawernę. W interesie w latach późniejszych pomagał sprzedawca Schubert i sprzedawczyni Shwert.

W 1912 r. budynek miał nowego właściciela – rybaka Friedricha Zegke i zamieszkany był właśnie przez rodzinę rybaka. W owym czasie parcela należała do obszaru tzw. drugiej osady rybackiej – osadnictwa rybackiego w drugiej połowie XIX w. Oprócz Friedricha zameldowani byli tu również Ferdinand oraz Theodor Zegke. Sąsiednia parcela oznaczona numerem 52, z podobnym parterowym domkiem zajmowana była również przez rodzinę rybacką – Hintz. W około 1914 r. na miejscu parterowego domu wzniesiono trzypiętrową kamienicę czynszową, w której w 1917 r. zamieszkiwało 7 rodzin. Właścicielem kamienicy aż do lat dwudziestych XX w. był Ferdinand Zegke (1922). W owym czasie w kamienicy zamieszkiwał zegarmistrz, mieścił się tu sklep, a na parterze kamienicy wynajmowano letnikom pokoje. W 1927 r. właścicielem budynku był warszawski przedsiębiorca Zelmar Gromb. Do 1929 r. w kamienicy zamieszkiwał Theodor Zegke, a do 1939 r. Ferdynand Zegke. W 1940 r. właścicielem kamienicy stał się Julius Smolinski, zamieszkały przy obecnej al. Niepodległości 661. Po wojnie kamienicę skomunalizowano. Od 1995 r. kamienicą opiekuje się wspólnota mieszkaniowa.

źródło: opracowanie www.dawnysopot.pl

Pokaż lokalizację obiektu na mapie Dawnego Sopotu: Kamienica Rybaka Zegke

ul. Grunwaldzka



Kamienica Rybaka Zegke źródło: WS

Kamienica przy dawnej ul. Południowej 50, zdjęcie z 1914 r. (WS)




 
Dawny Sopot 2006 - 2024, Informacje na temat projektu, polityka prywatności