Strona gwna Muzeum Mapa Sopotu Galeria Galeria

Kamienica MendelsohnaKamienica Mendelsohna


fotografie: 1

Lokalizacja: ul. Bohaterów Monte Cassino 21

Kamienica położona w centrum Sopotu, znajdująca się dawniej pod adresem przy Rynku 7/9. Budynek wzniesiony został w 1906 r. według projektu Wilhelma Lippke na zlecenie kupca Johannesa Neydorffa, ze sklepami na parterze i mieszkaniami lokatorskimi na piętrze. W 1911 r. kamienica zmieniła właściciela jednak dawny, mieszkał w niej cały czas prowadząc na parterze sklep rowerowy. Po pierwszej wojnie światowej kamienica stała się własnością kupca Arthura Mendelsohna.

Pomiędzy 1920 i 1927 r. na parterze kamienicy Mendelsohn urządził duży sklep z tzw. artykułami krótkimi oraz białymi i artykułami kąpielowymi. Do lat trzydziestych piętra kamienicy zajmowała cała rodzina Mendelsohn. Po śmierci właściciela w 1931 r. sklep oraz własność budynku przejął jego syn. Arthura Mendelsohna oraz jego żonę Friedę, zmarłą cztery lata później pochowano na cmentarzu żydowskim przy głównej alei.

W czasie drugiej wojny światowej pozostająca w Sopocie rodzina musiała uciekać z niego uciekać. Wysiedlenie także spotkało część lokatorów kamienicy min. mieszkającego w niej od 1936 r. działacza polonijnego Leona Godlewskiego. W okresie wojennym kamienica opustoszała, a w dawnym sklepie Mendelsohna kupiec i były właściciel restauracji Stolzenfels - Heinrih Paulus otworzył Sopocki Dom Towarowy. Po wojnie skomunalizowana kamienica zyskała nowy numer 21, a na parterze otworzono sklep odzieżowy.

W 1997 r. odrestaurowano fasadę budynku i na miejscu sklepu odzieżowego otworzono restaurację typu "Fast Food".

źródło: Hanna Domańska, Piękny Sopot, redakcja : www.dawnysopot.pl

Pokaż lokalizację obiektu na mapie Dawnego Sopotu: Kamienica Mendelsohna

ul. Bohaterów Monte CassinoSalon Fryzjerski Hugo Martiniego, mieszczący się w Kamienicy Mendelsona przy rynku 7-9, zdjęcie z 1931 r. źródło: GK

pokaż wszystkie fotografie...Kamienica Mendelsohna źródło: TPS

Pierwotny wygląd budynku, na miejscu którego powstała Kamienica Mendelsohna, zdjęcie z ok. 1905 r. (TPS)
 
Dawny Sopot 2006 - 2019, Informacje na temat projektu, polityka prywatności