Strona gwna Muzeum Mapa Sopotu Galeria Galeria

Kamienica BankowaKamienica Bankowa


fotografie: 1 2 3

Lokalizacja: Plac Konstytucji 3 Maja 1

Kamienica znajdująca się pierwotnie pod adresem Przy Rynku 1 została wybudowana na zlecenie Viktora Lietzaua. Jej projektantem w 1898 r. był znany sopocki architekt Carl Kupperschmitt. Pierwotnie w kamienicy miał znajdować się zakład optyczny, którego właścicielem był Lietzau. Pierwotną siedzibą zakładu był sklep mieszczący się przy ul. Chlebnickiej 42 a potem Długiej 44 w Gdańsku. Od początku istnienia kamienica sopocka spełniała funkcje apartamentowe by po zmianie właściciela, która nastąpiła jeszcze przed pierwszą wojną światową pomieścić siedzibę Gdańskiego Prywatnego Banku Akcyjnego. Odtąd budynek aż do dnia dzisiejszego był siedzibą banków. Mieścił się tu wspomniany Gdański Prywatny Bank Akcyjny, Wschodnioniemiecki Bank Prywatny, Narodowy Bank Polski, Sopot Bank oraz Bank Millennium. W swojej historii kamienica służyła także jako miejsce zamieszkania zamożnym sopocianom.

źródło: Hanna Domańska, Piękny Sopot, opracowanie www.dawnysopot.pl

Pokaż lokalizację obiektu na mapie Dawnego Sopotu: Kamienica Bankowa

ul. Bohaterów Monte Cassino
ul. KościuszkiKamienica Bankowa źródło: TPS

Kamienica Bankowa widoczna na fotografii przedstawiającej rynek główny oraz Kościół św. Jerzego, zdjęcie z ok. 1903 r. (TPS)

Kamienica Bankowa źródło: KC

Kamienica Bankowa Viktora Lietzaua właściciela zakładu optycznego w Gdańsku, widok na rynek główny, zdjęcie z ok. 1910 r. (KC)

Kamienica Bankowa źródło: KC

Prywatny Bank Akcyjny w Gdańsku, Kamienica Bankowa na zdjęciu z 1918 r. (KC)
 
Dawny Sopot 2006 - 2019, Informacje na temat projektu, polityka prywatności