Strona gwna Muzeum Mapa Sopotu Galeria Galeria

Hotel PółnocnyHotel Północny


fotografie: 1

Inna nazwa: Pensjonat Claussen
Lokalizacja: ul. Powstańców Warszawy 17

Adnotacja o pensjonacie Clary Claussen występuje w książce adresowej Sopotu z 1912 r. Pensjonat mógł zostać założony znacznie wcześniej (jest widoczny na fotografii z 1911 r.), a budynek oznaczony pierwotnie numerem ul. Północna 17 sąsiadujący z Kaplicą Katolicką jest widoczny na planie z 1881 r. W Copockiej Gazecie Kąpielowej z 1897 r. znajduje się następująca wzmianka:

Wody Morskie w Copotach Nordstr. 16/17 c. Najpiękniejsze, najzdrowsze położenie, Wolny Widok na morze. Wygodne mieszkania familialne z urządzeniami kuchennemi i nakryciami stołowemi.

W 1912 r. w budynku zamieszkiwali na stałe Bertha Fleischer oraz Alfred Buffeiter. W 1917 r. właścicielem pensjonatu i restauracji Claussens był Xawier Cieśliński. W 1922 r. pod numerem 17 mieścił się już Hotel Północny, którego właścicielem był W. Draheim którą prowadził J. Scheffler. W restauracji na stałe zarejestrowany był kelner oraz dwóch pomocników. W 1928 r. hotel reklamował się tak:

Hotel Północny, naprzeciwko domu zdrojowego oraz kasyna, pensjonat oraz restauracja w ogrodzie, pokoje z lub bez pensji, bogaty jadłospis, trunki, najlepsze utrzymanie, otwarty przez cały rok.

W 1931 r. od strony frontowej budynku znajdowała się między innymi Piwiarnia Północna. W 1937 r. budynek był własnością Banku Rolniczego, a Hotel Północny prowadził w tym czasie Willy Hills. W 1942 r. pod adresem ul. Północna 17 książka adresowa wskazuje na pustą parcelę i wymazanie adresu. Hotel Północny nie przetrwał do dzisiejszych czasów. Obecnie na parceli pod adresem ul. Powstańców Warszawy 15-17 znajduje się Kościół rzymskokatolicki p. w. św. Andrzeja Boboli (dawniej Matki Boskiej Wniebowziętej). Na części na której znajdował się pensjonat (dawniej oznaczonej nr 11) w latach 1984-1988 wzniesiono gmach nowego kościoła parafialnego.

źródło:opracowanie www.dawnysopot.pl

Pokaż lokalizację obiektu na mapie Dawnego Sopotu: Hotel Północny

ul. Powstańców WarszawyPensjonat i restauracja Claussen, późniejszy Hotel Północny na fotografii z ok. 1899 r. źródło: UM Pensjonat Claussen
Hotel Północny widoczny od obecnej ul. Powstańców Warszawy, zdjęcie z 1928 r. źródło: BMS PAH Płonący dach Hotelu Północnego w marcu 1945 r., na pierwszym planie widoczne mury kasyna oraz Kaplica Polska, zdjęcie z 1945 r.  źródło:

pokaż wszystkie fotografie...Hotel Północny źródło: MM

Pensjonat Clara Claussen, a następnie Hotel Północny, mieszczący się przy dawnej ul. Północnej 17, obecnej ul. Powstańców Warszawy, widok prawdopodobnie od strony obecnej ul. Majkowskiego, zdjęcie z ok. 1911 r. (MM)
 
Dawny Sopot 2006 - 2020, Informacje na temat projektu, polityka prywatności