Strona gwna Muzeum Mapa Sopotu Galeria Galeria

Hotel Pod Starym BardemHotel Pod Starym Bardem


fotografie: 1 2 3 4

Inna nazwa: Keiser Cafe (Kawiarnia Cesarska)/ Kakadu
Lokalizacja: ul. Morska 14-16, ul. Powstańców Warszawy 7-9

Początki lokalu sięgają lat osiemdziesiątych XIX w. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1888 r., wówczas był to wolnostojący dom znajdujący się na rogu ówczesnej ul. Kąpielowej i Północnej, należący do rentiera Ottona Ahlhelma. W 1910 r. dom zakupiło małżeństwo Emma i Richard Steinbeissowie. Na zdjęciach z tego okresu lokal był znany jako Kawiarnia Cesarska. Jak podaje Hanna Domańska w 1910 r. małżeństwo Steinbeissów urządziło tu restaurację Nordpark-Automat, przemianowaną po pierwszej wojnie światowej na Kakadu. W tym czasie wybudowany został również po drugiej stronie ul. Kąpielowej (obecnej ul. Morskiej) hotelik (2) nazwany Pod Starym Bardem. W 1924 r. architekt sopocki Paul Friedrich Niss przebudował lokal i dom. Parter budynku zajmował lokal Kakadu a dwa piętra zamieszkiwane były przez właścicieli oraz innych lokatorów. W 1937 r. oba budynki Kakadu przemianowane zostały na Hotel pod Starym Bardem (Hotel pod Starym Pieśniarzem). W 1945 r. oba narożne budynki zostały zniszczone. Hotel znajdujący się obecnie na przeciwko domu zdrojowego przy ul. Powstańców Warszawy 9a (dawniej Nordstrasse 9a) został odbudowany. Na miejscu pierwotnego hoteliku (2) powstał dom parafialny Kościoła św. Andrzeja Boboli.

źródło: Hanna Domańska, Magiczny Sopot

Pokaż lokalizację obiektu na mapie Dawnego Sopotu: Hotel Pod Starym Bardem

ul. Morska
ul. Powstańców WarszawyWnętrze Kawiarni Cesarskiej (wł. Richard Steinbeiss), zdjęcie z ok. 1910 r.  źródło: TPS Widok ul. Północnej od strony parku Grand Hotelu (Hotelu Kasyno). W tle widoczny nie przebudowany jeszcze budynek Kawiarni Cesarskiej (później Kakadu), zdjęcie z ok. 1930 r.  źródło: GK

pokaż wszystkie fotografie...Hotel Pod Starym Bardem źródło: UM

Kawiarnia Cesarska, dawny budynek kawiarni (później Kakadu) znajdujący się na przeciwko domu zdrojowego, zdjęcie z ok. 1910 r. (UM)

Hotel Pod Starym Bardem źródło: BG PAN

Restauracja Nordpark-Automat istniejąca w okresie 1910 - 1918, zdjęcie z ok. 1910 r. (BG PAN)

Hotel Pod Starym Bardem źródło: TPS

Hotel Pod Starym Bardem, dawniej kawiarnia Cesarska i Kakadu, zdjęcie z ok. 1940 r. (TPS)

Hotel Pod Starym Bardem źródło: KC

Hotel Pod Starym Bardem, widziany od strony obecnej ul. Morskiej, zdjęcie z ok. 1940 r. (KC)
 
Dawny Sopot 2006 - 2019, Informacje na temat projektu, polityka prywatności