Strona gwna Muzeum Mapa Sopotu Galeria Galeria

Hotel DworcowyHotel Dworcowy


fotografie: 1 2 3

Inna nazwa: Hotel Dworcowy/ Hotel Wiener Cafe
Lokalizacja: ul. Dworcowa 8-10

Hotel Dworcowy został wzniesiony w 1971 r. na parceli znajdującej się na skrzyżowaniu ul. Morskiej, Drogi do Karlikowa (później ul. Szkolna) oraz drogi do Dworca Kolejowego. Parcela pierwotnie nie posiadała numeracji, a w 1872 r. jej właścicielem oraz znajdującego się na niej budynku był Hausberg. W późniejszym okresie budynek oznaczono adresem na Rynku bez numeracji (1897,1898,1899), a od 1900 r. na Rynku 2. W 1898 r. w budynku mieściła się kawiarnia prowadzona przez Margaretę Schadewinkel. Od 1899 r. restaurację i kawiarnię prowadziła rodzina Sommer. W 1900 r. hotel i mieszcząca się tu restauracja była własnością rodziny Sommer, stąd też pojawiająca się w książce adresowej nazwa „Restauracja Słoneczna”. Mieścił się tu także zakład mięsny Gregorowskiego.

W ok. 1907 r. właścicielem hotelu był Frido Schohl. W tym czasie mieściła się tu także restauracja, destylarnia oraz pomieszczenia handlowe. W 1910 r. hotel posiadał swój własny numer telefoniczny:11.

W 1912 r. właścicielem hotelu była spółka Ostsee-Automat G.m.b.H. W budynku znajdował się hotel i restauracja Wiener Cafe oraz sklep z tytoniem Adolfa Franka. Restaurację prowadziła Eliza Krause. W 1917 r. hotel widnieje już pod nazwą Hotel Dworcowy. Właścicielem budynku i hotelu wówczas był Paul Ratman. Sklep z papierosami prowadził Bruno Pehlke.

W 1922 r. hotel należał do przedsiębiorcy Marcusa Berla, zamieszkałego przy ówczesnej Rickertstr. 7, a dyrektorem hotelu był Karl Goldstein. W hotelu zatrudnione były trzy pokojówki, kucharka, kelnerka, gosposia oraz niania. W owym czasie mieszkał tu architekt A. Fischer, a restauracja prowadzona była przez Petera Sukatusa. W latach dwudziestych własność hotelu przejęła Sopocka Miejska Kasa Oszczędnościowa, a sam hotel działał jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością „Hotel Dworcowy” (1927, 1928). W latach trzydziestych hotel prowadzony był przez Annę Goldstein, restauracją zajmował się Peter Sukatus. Mieścił się tu także sklep tytoniowy, którego właścicielem był Willy Pehlke. W latach trzydziestych w budynku pojawiła się filia piekarni oraz sklepu mięsnego, który prowadzili odpowiednio Otto Dimsat i Wilhelm Bodtke (1935). W 1942 r. w budynku pozostały tylko sklepy. Restauracja przekształcona została w destylarnię i bar z napojami alkoholowymi, a w hotelu urządzono siedzibę biura budownictwa Sił Powietrznych III Rzeszy z oddziałem w Gdańsku.

Po drugiej wojnie światowej w budynku zdziałał Hotel Dworcowy wraz z restauracją, tym razem pod polskim szyldem. W 2001 r. hotel rozebrano, a na jego miejscu wzniesiono większy Hotel Rezydent, który wzorowany został na stylu fasady banku spod numeru Placu Konstytucji 3 Maja 1.

źródło: M. Sperski, Sopot. Przewodnik, opracowanie www.dawnysopot.pl

Pokaż lokalizację obiektu na mapie Dawnego Sopotu: Hotel Dworcowy

ul. Bohaterów Monte Cassino
ul. DworcowaHotel Dworcowy, właściciel Schohl, zdjęcie z ok. 1907 r. źródło: MS - Muzeum Sopotu Hotel Dworcowy na zdjęciu przedstawiającym futurystyczną wizję Sopotu, zdjęcie z 1912 r. źródło: KC
Zdjęcie pamiątkowe, zrobione na ul. Dworcowej w Sopocie. W tle widać szyld restauracji Petera Sukatusa, mieszczącej się w budynku Hotelu Dworcowego, zdjęcie z ok. 1930 r.  źródło: DR Hotel Dworcowy widziany od strony ul. Podjazd, zdjęcie z 1932 r. źródło: KC

pokaż wszystkie fotografie...


Inne zasoby Dawnego Sopotu związane z lokalizacją Hotel Dworcowy:

Galeria fotografii Muzeum Dawnego Sopotu (1)Pokaż wszystkie fotografie w galerii... (1)Hotel Dworcowy źródło: DS

Hotel Dworcowy, Restauracja Sommers pod koniec XIX w., zdjęcie z ok. 1899 r. (DS)

Hotel Dworcowy źródło: BG PAN

Hotel Dworcowy widziany z głównego rynku, zdjęcie z ok. 1910 r. (BG PAN)

Hotel Dworcowy źródło: KC

Hotel Dworcowy przemianowany na Wiener Cafe, widziany z głównego rynku, zdjęcie z ok. 1918 r. (KC)
 
Dawny Sopot 2006 - 2019, Informacje na temat projektu, polityka prywatności