Strona gwna Muzeum Mapa Sopotu Galeria Galeria

Dworek Doktora Benzlera (X)Dworek Doktora Benzlera (X)


fotografie: 1

Lokalizacja: ul. Bohaterów Monte Cassino 11

Wzniesiony w ok. 1830 r., skromny dworek o formach klasycystycznych był w latach 1855 -1897 własnością doktora Hermanna Benzlera. Dr Benzler był głównym lekarzaem sopockiego kąpieliska w połowie XIX w., oraz autorem opublikowanego w 1882 r. informatora "dla orientacji gości kąpielowych". W miejscu domu zamieszkania doktora wcześniej znajdował się dwór X, do którego należały 2 włóki ziemi. Nic nie wiadomo odnośnie jego najdawniejszych dziejów. Dwór pojawia się w źródłach dopiero na planie z 1714 r. jako własność generała Brandta (prawdopodobnie Michała Brandta generała polskiego w służbie króla elekta). W 1734 r. Dwór został doszczętnie zniszczony, po czym prawa do dworu przejmuje opat oliwski. Na podstawie przywileju z 1786 o przejmowaniu majątków przez społeczność pruską dwór przechodzi na własność rodziny Dehn, która w 1786 r. sprzedaje posiadłość rodzinie Przebendowskim. W rękach Przebendowskich dobra dworskie pozostają do 1809 r., po czym przejmuje je Karol Krzysztof Wegner. Do dzisiaj przed wejściem do dworku znajduje się granitowy kamień drogowy z datą 1762 r.

źródło: M. Sperski. Przewodnik Sopot., Dzieje Sopotu do roku 1945, A. Groth, Sopot i Sąsiednie wsie w czasach nowożytnych, opracowanie własne www.dawnysopot.pl

Pokaż lokalizację obiektu na mapie Dawnego Sopotu: Dworek Doktora Benzlera (X)

ul. Bohaterów Monte Cassino


Inne zasoby Dawnego Sopotu związane z lokalizacją Dworek Doktora Benzlera (X):

Opracowania Dawnego Sopotu (1)
Pokaż wszystkie opracowania dpowiadające adresowi

Galeria fotografii Muzeum Dawnego Sopotu (1)Pokaż wszystkie fotografie w galerii... (1)Dworek Doktora Benzlera (X) źródło:

Dworek Doktora Benzlera przy dawnej ul. Morskiej 11, zdjęcie z ok. 1911 r.
 
Dawny Sopot 2006 - 2019, Informacje na temat projektu, polityka prywatności