Strona gwna Muzeum Mapa Sopotu Galeria Galeria

Dom Doktora WagneraDom Doktora Wagnera


fotografie: 1 2

Lokalizacja: ul. Bohaterów Monte Cassino 49

Kamienica czynszowa znajdująca się na rogu obecnych ulic Haffnera i Bohaterów Monte Cassino (Wilhelma i Morskiej), przebudowana w 1894 r. przez architekta Felixa Dorsta, a następnie na początku XX w. przez architekta Adolfa Bielefeldta. Właścicielem kamienicy od dziewięćdziesiątych XIX w. do końca I Wojny światowej był przybyły w 1889 r. do Sopotu z Kamienia Pomorskiego doktor Władysław Wagner. Był min. radnym gminy miasta, radnym miasta a także przewodniczył grupie postulującej nadanie Sopotowi praw miejskich. W przebudowywanym dwukrotnie domu prowadził gabinet lekarski i wynajmował pokoje. Tuż przed pierwszą I Wojną światową do kamienicy wprowadziła się Zofia Bartsch, działaczka polonijna która w latach trzydziestych XX w. prowadziła tu sklep papierniczy "Iris". W latach dwudziestych XX w. na parterze kamienicy mieścił się sklep muzyczny oraz wytwórnia gorsetów, a później Sopocki Dom Kwiatów oraz Sopocki Dom Muzyczny. Po wojnie dawny numer domu 33 przemianowano na 49 oraz skomunalizowano. Na parterze działało tu długo biuro podróży "Orbis". W 1998 r. górne kondygnacje kamienicy zniszczył pożar, jednak dość szybko odbudowano ją modernizując wnętrza.

źródło: Hanna Domańska, Opowieści Sopockich Kamienic, 2005

Pokaż lokalizację obiektu na mapie Dawnego Sopotu: Dom Doktora Wagnera

ul. Bohaterów Monte CassinoKamienica Doktora Wagnera znajdująca się na skrzyżowaniu obecnej ul. Bohaterów Monte Cassino i ul. Haffnera, zdjęcie z ok. 1900 r.  źródło: TPS Kamienica Doktora Wagnera na skrzyżowaniu ul. Bomaterów Monte Cassino i ul. Haffnera, zdjęcie z 1920 r.  źródło: TPS

pokaż wszystkie fotografie...


Inne zasoby Dawnego Sopotu związane z lokalizacją Dom Doktora Wagnera:

Eksponaty znajdujące się w muzeum Dawnego Sopotu (1)
Pokaż wszystkie eksponaty w muzeum odpowiadające adresowiDom Doktora Wagnera źródło: KC

Kamienica Doktora Wegnera na skrzyżowaniu ul. Bohaterów Monte Cassino i ul. Haffnera, pierwotnie ul. Morska 33, zdjęcie z kwietnia 1909 r. (KC)

Dom Doktora Wagnera źródło: KC

Prace rozbiórkowe związane z poszerzeniem dawnej ul. Morskiej. Na pierwszym planie widoczna kamienica przy obecnej ul. Bohaterów Monte Cassino 49 - dawny dom Doktora Wagnera oraz siedziba sklepu papierniczego Iris, zdjęcie z ok. 1930 r. (KC)
 
Dawny Sopot 2006 - 2019, Informacje na temat projektu, polityka prywatności