Strona gwna Muzeum Mapa Sopotu Galeria Galeria

Cukiernia TaudienaCukiernia Taudiena


fotografie: 1 2

Lokalizacja: ul. Bohaterów Monte Cassino 47

Cukiernia Karla Taudiena mieściła się w trzykondygnacyjnej kamienicy stojącej obok hotelu Metropol. Początki kamienicy sięgają lat dziewięćdziesiątych XIX w. Miała ona wówczas dwie kondygnacje i była własnością wdowy Berthy Hoffman (z domu Nagel). Na parterze znajdowały się sklepy: papierniczy gdańskiej firmy Doell G. Nachf, obuwniczy Hermana Luxa oraz mleczarski Gustava Mevesa. Zważywszy bliskość hotelu, który w latach dziewięćdziesiątych XIX w. istniał pod nazwą Plażowy (wraz z restauracją Pod Winogronem zur Traube), jak pisze H. Domańska, asortyment usług był bardzo bogaty. W około 1911 r. Bertha Hoffman wyszła drugi raz za mąż, za mistrza murarskiego Juliusa Schoepsa, po czym dobudowano następne piętro. W 1921 r. kamienica została zakupiona przez cukierniczą rodzinę Taudienów, którzy w 1923 r. przeprowadzili modernizację parteru wg projektu Friedricha Nissa. Jak pisze H. Domańska w ogródku przed cukiernią serwowano sękacze, lody i kremy. Na górnych piętrach kamienicy znajdowały się mieszkania czynszowe. Do 1937 roku istniał tu pensjonat, prowadzony w latach dwudziestych przez Idę Lange, a w latach trzydziestych przez Joannę Rohrdanz. Taudienowie prowadzili także cukiernię w Łazienkach Południowych i Północnych. Wskutek nasilających się prześladowań ludności żydowskiej w 1937 r. Taudienowie zdecydowali się sprzedać kamienicę. W czasie drugiej wojny światowej właścicielem kamienicy stał się Otto Eichelmann, który zlikwidował cukiernię i przekształcił kamienicę na cele mieszkalne (do Eichelmanna należała znajdująca się po przeciwległej stronie ul. Morskiej cukiernia/ restauracja Astoria). W marcu 1945 r. kamienica uległa zniszczeniu wraz z okoliczną zabudową.

źródło: Hanna Domańska, Magiczny Sopot, 2007

Pokaż lokalizację obiektu na mapie Dawnego Sopotu: Cukiernia Taudiena

ul. Bohaterów Monte CassinoCukiernia Taudiena źródło: BG PAN

Budynek Hotelu Plażowego oraz kamienica wdowy Hoffman, a następnie cukiernia Taudiena widoczna od strony ul. Morskiej, zdjęcie z ok. 1890 r. (BG PAN)

Cukiernia Taudiena źródło: TPS

Kamienica wdowy Hoffman, a następnie cukiernia Taudiena widoczna od strony ul. Morskiej w kierunku wschodnim, zdjęcie z ok. 1920 r. (TPS)
 
Dawny Sopot 2006 - 2019, Informacje na temat projektu, polityka prywatności