Strona gwna Muzeum Mapa Sopotu Galeria Galeria

Wielką Gwiazdę uwielbiali nie tylko sopocianie

Wielka Gwiazda to punkt w sopockich lasach, oddalony o 300 metrów od sanatorium Leśnik, na końcu ulicy 23 Marca. Nazwa pochodzi od miejsca, w którym spotyka się sześć dróg śródleśnych tworzących geometryczny zarys gwiazdy. Przez Wielką Gwiazdę prowadzi historyczny trakt o nazwie Droga Wielkokacka. Na leśnej polance od 1895 roku istniała gospoda zajazd, stanowiąca popularne miejsce odpoczynku dla leśników i mieszkańców. Wędrówki po sopockich lasach były popularne już w latach dwudziestych XX wieku. Ilustrowany,Przewodnik po Sopocie” z roku 1911 tak pisze o Wielkiej Gwieździe: „Doliną Cesarską (Gołębiewską) dojdzie się wśród lasu do gospody Pod Wielką Gwiazdą, gdzie można się pokrzepić kawą oraz wybornymi napojami i ciastkami”.

Jednokondygnacyjne zabudowania gospody były wykonane. W konstrukcji Szkieletowej, czyli z muru pruskiego, i kryte płaskim dachem. Ściany zewnętrzne sali restauracyjnej mocno przeszklono, Przy gospodzie, pod rozłożystymi konarami starych buków i sosen, urządzono obszerny ogródek kawiarniany dla spacerowiczów. Była tam również drewniana wiata oraz stanowiska do wiązania koni. Założycielem gospody W 1885roku był sopocianin Paul Senff, potomek Emanuela Seneffa – właściciela restauracji Dolinny Młyn nad Potokiem Babidolskim (w obecnym parku Grodowym). Od chwili uruchomienia restauracji Wielka Gwiazda zyskała ogromną popularność, będąc ulubionym docelowym miejscem grupowych odwiedzin mieszkańców Sopotu i Gdańska. Przewodniki z tamtego okresu podają, że w pogodne niedziele. Wielką Gwiazdę odwiedzało nawet ponad 1000 gości. Ciekawym jest to, że trasą wzdłuż obecnej ulicy 23 Marca na przełomie XX wieku w pobliżu Wielkiej Gwiazdy kursował tramwaj konny. Stacja początkowo usytuowana była przy ulicy Gdańskiej (dziś aleja Niepodległości).

Z uwagi na wspomnianą popularność restauracji leśnej W latach 1914-15 zamierzano ją rozbudować. W archiwum zachował się projekt zajazdu utrzymanego w charakterze romantycznym. Niestety, nie zrealizowano tego interesującego przedsięwzięcia.

Sopockie lasy na początku XX wieku były dobrze urządzone i oznakowane. Na przykład przez Wielką Gwiazdę przechodziło aż dwanaście leśnych szlaków spacerowych dla turystów poruszających się pieszo, konno, na rowerach bądź powozami. Spod Domu Kuracyjnego do leśnej restauracji regularnie kursował wóz konny, który zawsze miał wielkie powodzenie. Niestety, podczas walk W 1945 roku na przedpolu Sopotu gospoda Pod Wielką Gwiazdą została doszczętnie spalona. Do dziś pozostały tam tylko fragmenty murów piwnicznych. (…)

Projekt nowego zajazdu Pod wielką gwiazdą z 1915 r.
Projekt nowego zajazdu Pod wielką gwiazdą z 1915 r.

Fragment artykułu z cyklu Sopot z kart historii, nieznane fakty i próba ich wyjaśnienie autorstwa Brunona Wandtke

źródło: Kuryer Sopocki 
Dawny Sopot 2006 - 2024, Informacje na temat projektu, polityka prywatności