Strona gwna Muzeum Mapa Sopotu Galeria Galeria

Międzynarodowe Targi Gdańskie 1947 r. w Sopocie

Pierwsze powojenne Międzynarodowe Targi Gdańskie, po raz pierwszy odbyły się pod tą nazwą w sierpniu 1947 roku. Wystawy zorganizowano w Sopocie i Gdyni, min. w pawilonach wystawowych odbudowanych na potrzeby targów, znajdujących się na miejscu dawnego kasyna.
Międzynarodowe Targi Gdańskie 1947 otwarte zostały uroczyście przez wicepremiera Gomułkę, któremu towarzyszyli marszałek Rola-Żymierski (oraz minister Rapacki), ministrowie oraz goście z zagranicy. Według kroniki filmowej z tego okresu targi stanowiły przegląd osiągnięć w dziedzinie odbudowy portów, dorobku gospodarczego w kraju i wymiany handlowej z zagranicą.

O targach tak pisała jedna z gazet w 1947 r. w artykule pt. „Co mówi Komisarz dla wystaw o przygotowaniach do Targów Gdańskich”

(...) Targi trwać będą od 2 do 10 sierpnia. Tak krótki termin trwania targów podyktowany jest regulaminem Międzynarodowego Biura Targów w Mediolanie.

GDAŃSKIE - ALE TYLKO Z NAZWY

Targi Gdańskie, jak się okazuje, są tylko z nawy, gdyż stoiska wystawowe rozlokowane zostały w Gdyni i Sopocie. Zmusił do tego organizatorów brak odpowiednio przystosowanych terenów i pomieszczeń w zniszczonym wojną Gdańsku. I tak w Gdyni na Kościuszkowskim Wybrzeżu mieścić się będzie część Targów, prezentująca stoiska rybackie, żeglarskie i przemysłu spożywczego, w Sopocie zaś, na terenach b. kasyna gry, rozlokowane będą stoiska sztuki ludowej, przemysłu artystycznego i galanterii. Eksportowo - importowy charakter Targów sprawia że akces do nich zgłosiło poza krajowymi szereg firm zagranicznych. Z przedsiębiorców krajowych mi.in. udział wzięła: Centrala Rybna oraz zainteresowane w przewozie i wywozie przedsiębiorstwa przetwórcze. Zjednoczenie stoczni Polskich oraz poszczególne stocznie rybackie. Zakłady produkcji kutrów, wystawiły wykonane przez siebie łodzie, części uzbrojenia pokładowego, urządzenia sygnalizacyjne itp. Centrale Handlu Zagranicznego i Przemysłu Spożywczego prezentować będą swoje wyroby. W Sopocie, zgodnie z planem, wystawiają swoje wyroby min. producenci artystycznych wyrobów i galanterii przeznaczonych na eksport, a więc m. in. Przemysł Włókienniczy oraz Izby Rzemieślnicze.

CO POKAŻE NAM ZAGRANICA

Z wystawców zagranicznych zgłosiły swój udział: Czechosłowacja, Dania, Austria, Francja, Szwajcaria, Szwecja i Węgry. Czechosłowacja zaprezentuje nam obuwie i przybory szewskie, wyroby kosmetyczne, galanterię i bieliznę. Dania - maszyny i urządzenia. Pawilon Austrii zawierać będzie rowery, maszyny do szycia i instrumenty muzyczne. W pawilonie Francji przeważać będą wydawnictwa książkowe i czasopisma. Inżynierów i budowniczych niewątpliwie zainteresuje pawilon szwajcarski, w którym będą najnowsze wynalazki z zakresu maszyn budowlanych. Szwajcaria ponadto tradycyjnie, już wystawi zegarki oraz części do nich, precyzyjne maszyny, zegary przemysłowe i chemikalia. Szlifierki, pilniki, obręcze tłokowe i narzędzia młyńskie wystawi Szwecja, przyrządy zaś optyczne i pomiarowe Węgry.Artykuł "Uroczyste otwarcie Międzynarodowych Targów Gdańskich. Wicepremier Gomułka przeciął wstęgę" z 1947 r. tak opisywał otwarcie Targów:

Nauczeni doświadczeniem organizatorów Targów Poznańskich, organizatorzy MTG rozpoczęli dzień otwarcia Targów oprowadzaniem członków rządu, korpusu dyplomatycznego oraz delegacji rządowych, po gdyńskich pawilonach (...). Tłumy, które ściągnęły na uroczystość otwarcia pierwszych, Międzynarodowych Targów Gdańskich w Gdyni były chyba nie mniejsze niż w Poznaniu. Na Teren Targów wpuszczono w dniu otwarcia tylko zaproszonych gości celem uniknięcia zbyt wielkiego ścisku. Za to za ogrodzeniem na Molo Spacerowym i Skwerze Kościuszki stłoczyła się chyba połowa ludności gdyńskiej. (...)

Międzynarodowe Targi Gdańskie 1947 r. w Sopocie

Materiał fotograficzny z targów odbywających się w Sopocie przedstawia unikatowe ujęcia ruin zabudowań znajdujących się dawnego kasyna min. dawnej Willi Quo Vadis. Prezentują także ujęcia pawilonu wystawowego B, znajdującego się na miejscu zniszczonego Hotelu Hortensja oraz Hotelu Metropol.

źródło: Wolne Forum Gdańsk, MTG S.A. Historia, Polska Kronika Filmowa, artykuły prasowe min. Życie Częstochowy Nr 033 1947, 1947, Fot. M. Dobrzykowski Biblioteka Gdańska PAN 
Dawny Sopot 2006 - 2023, Informacje na temat projektu, polityka prywatności