Strona gwna Muzeum Mapa Sopotu Galeria Galeria

Krótka Historia Rodziny Grunholz w Sopocie

Krótka Historia Rodziny Grunholz w Sopocie

Rodzina Grunholtz przybyła na dzisiejsze tereny Pomorza prawdopodobnie pod koniec XVIII w. z okolic dzisiejszej Alzacji, Nadrenii Westfalii. W XIX osoby o tym nazwisku zamieszkiwały tereny od Królewca do Rostoku, a także Berlin, Szczecin, Gdańsk oraz Sopot.


Rodzina Grunholtz w czasie tygodnia sportu w Sopocie, 1903 r. (DS)

W Sopocie wzmianki o rodzinie Grunholzów pojawiają się wraz z informacją na temat prowadzonej przez Augusta Grunholza firmy przewozowej.

W firmę Grunholzów założył August, który w 1880 r. wszedł w skład zarządu gminy wiejskiej. W 1902 r. był już on członkiem pierwszego zarządu miasta. W 1898 r. w Sopocie z rodziny Grunholzów mieszkał ww. August, właściciel majątku Alfred, przewoźnik Karl oraz kupiec Richard. Przed pierwszą wojną światową firmę nazwano C. Grunholz od (Carla) Karla przewoźnika.

Własnością rodziny były działki położone u zbiegu obecnej ul. Haffnera i Kubacza. Przy ul. Haffnera stały domy mieszkalne rodziny oraz sześciu woźniców, zatrudnionych w firmie, natomiast przy ul. Kubacza znajdowały się place postojowe i właściwa spedycja.

W 1912 r. z przewoźników żył już tylko Richard Grunholz, który ograniczył obszar swojej firmy do parcel oznaczonych numerami 4 i 6, położonych na tyłach Delikatesów Lacknera. W tym centralnym dla miasta miejscu w owym czasie stały dwa domy mieszkalne z obszernym podwórzem wykorzystywanym jeszcze po 1945 r. m.in. jako skład opałowy. W domu nr 4 znajdowały się biura firmy przewozowej, a w domu nr 6 mieszkał w 1912 r. woźnica Marcin Skrzypkowski, który pracował w przedsiębiorstwie Grunholzów do końca lat dwudziestych XX w.

Po pierwszej wojnie światowej obie kamienice przy ul. Haffnera kupił Paul Kranzmer z Gdańska, właściciel firmy spedycyjnej FA Mayer u. Sohn przewożącej meble. Spedycję sopocką w latach dwudziestych prowadził Leo Grunholz. Nie zajmował się już przewozem osób, ale materiałów budowlanych, węgla i mebli. W domu oznaczonym numerem 4 w 1928 r. mieszkali Gerhard Grunholz, kupiec, Edith Grunholz zajmująca się wyrobami artystycznymi z jedwabiu i Wanda Grunholz, wdowa przypuszczalnie po Richardzie. Pod numerem 6 znajdowały się biura i składy spedycji Grunholzów, które w latach trzydziestych stały się własnością Ernsta Doringa.

Jak pisze Hanna Domańska przy ul. Haffnera 2 (zaplecze Willi Grunholz a później dawnych Delikatesów Lacknera) znajdował się dom z wyjątkowo urokliwymi drewnianymi werandami. W budynku oznaczonym nr 4 mieszkała rodzina Grunholzów, a obok był pusty skład składowy zamknięty od wschodu długim budynkiem gospodarczym. Przy północnym krańcu placu stał niewielki domek, w którym mieszkali przed wojną robotnicy.

Bibliografia:
Hanna Domańska Sopockie Rozmaitości, 2009
Houston Independent Media Center, Certyfikaty Śmierci Obozu Auschwitz
opracowanie www.dawnysopot.pl

źródło: D.S. 
Dawny Sopot 2006 - 2023, Informacje na temat projektu, polityka prywatności